
Saint Frank Coffee
Bolivia Asunción Java
Bolivia Asunción Java is a Asuncíon, Caranavi, Bolivia, 24hr fermentation in tank with channel sorting Sun dried on raised beds for 8-10 days, Fully Washed Java coffee from Saint Frank Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Asuncíon, Caranavi, Bolivia
- Process
- 24hr fermentation in tank with channel sorting Sun dried on raised beds for 8-10 days
- Variety
- Fully Washed Java
- Producer
- Celso Mayta
Available Sizes▾
- 283g — $28.00 ($9.89/100g)
- 2267g — $179.00 ($7.90/100g)

Bolivia Asunción Java
Bolivia Asunción Java is a Asuncíon, Caranavi, Bolivia, 24hr fermentation in tank with channel sorting Sun dried on raised beds for 8-10 days, Fully Washed Java coffee from Saint Frank Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Asuncíon, Caranavi, Bolivia
- Process
- 24hr fermentation in tank with channel sorting Sun dried on raised beds for 8-10 days
- Variety
- Fully Washed Java
- Producer
- Celso Mayta
Available Sizes
- 283g — $28.00 ($9.89/100g)
- 2267g — $179.00 ($7.90/100g)
Similar coffees to this Asuncíon, Caranavi, Bolivia Fully Washed Java

Bolivia - La Linda - Anoxia Java
Caranavi, La Paz, Bolivia Anoxia Java
Wes Ngopi
$8.23

MONOGRAM - Los Rodriguez - Java
Bolivia Natural Java
Speciality Coffee CA
$27.00

Los Rodriguez Waliki Bolivia (Espresso)
Caranavi, La, Paz, Bolivia Washed Java
Glyph Supply Co
$17.22

Bolivia - San Bartolomé
Bolivia, Caranavi, Copacabana Anaerobic Washed (42h Ferment) Caturra/Catuai
Exposure Therapy Coffee
$25.83

Bolivia - Floripondio
Bolivia, Santa Cruz, Samaipata Washed SL34
Exposure Therapy Coffee
$29.74

Los Rodriguez Java
Boliva Natural Java
Monogram Coffee
$24.00
Description
A Force of Sweetness that intermingles Ripe Mango and Honey with Strawberry Compote and Peach Preserves Java is a relatively rare variety around here but it makes a big impression. It’s a kind of cousin to the more famous Gesha variety with some genetic roots traced back to Ethiopia you can definitely taste! Celso is an old friend to Saint Frank going back over a decade together but his history with coffee in Bolivia goes back close to thirty years! We are loving this experimental plot he planted next to his new wet mill at the village of Asunción situated half way between his two farms Copacabana and Fortín. I waited three anxious years watching the little Java seedlings grow up into fruit bearing young adults and the results are fantastic! It was well worth the wait and I’m sure you’ll agree. There isn’t much of this to go around so we’ll all savor it and enjoy it while we can each year! Producers Celso Mayta Places Asuncíon, Caranavi, Bolivia Varieties Fully Washed Java Terroir 2.5 acres on a steep slope from 1550m to 1600m Diverse soil set of clay, rich loam, and limestone Process 24hr fermentation in tank with channel sorting Sun dried on raised beds for 8-10 days
About Saint Frank Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Saint Frank Coffee

Honduras La Salsa SL28
$24.00

Guatemala Don Guayo
$22.00

Bolivia Polen de Cafe
$25.00

Burundi Ninga Hill Honey Peaberry Espresso
$23.00

Bolivia Finca Rustica Pacamara
$25.00

Bolivia Huellas de Jaguar Gesha
$30.00