Bolivia Origin Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Bolivia.
Origin
Bolivia
52 in stock · 39 roaster-direct
Price / 100g
$6.03 – $39.00
median $10.60 · 39 lots
Top regions
La Paz, Caranavi, Samaipata
Common processes
Washed, Natural, Honey
Top varieties
Caturra, Geisha, Catuai
Just arrived
- 457 Bolivia Sol de La Manana Caturra
Philocoffea · 2 days ago
- Bolivia - Floripondio: Carbonic Maceration, SL28
3fe Coffee · 3 days ago
Last updated 2026-09-29
42 coffees from Bolivia — page 1 of 1
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$28.00 · 283g · $9.89/100g
2 sizes
- 283g — $28.00 ($9.89/100g)
- 2267g — $179.00 ($7.90/100g)
Details
- Origin
- Asuncíon, Caranavi, Bolivia
- Process
- 24hr fermentation in tank with channel sorting Sun dried on raised beds for 8-10 days
- Variety
- Fully Washed Java
- Producer
- Celso Mayta

$0.17 · 100g · $25.50/100g
2 sizes
- 100g — $25.50 ($25.50/100g)
- 500g — $101.99 ($20.40/100g)
Details
- Origin
- Bolivia - Samaipata
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Los Rodriguez

$12.00 · 100g · $12.00/100g
3 sizes
- 100g — $12.00 ($12.00/100g)
- 200g — $18.00 ($9.00/100g)
- 1000g — $78.00 ($7.80/100g)
Details
- Origin
- Caranavi, Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra / Catuai
- Producer
- Dario Caisina Quino

$15.00 · 130g · $11.54/100g
Details
- Origin
- La Paz, Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Yulissa Chambi

$15.00 · 113g · $13.27/100g
4 sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $28.00 ($9.89/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Details
- Origin
- Bolivia, Caranavi, Bolivia
- Process
- Fully washed
- Variety
- Catuai
- Producer
- Valverde-Aramayo family

$15.02 · 250g · $6.01/100g
Details
- Origin
- Bolivia - Caranavi, La Paz
- Process
- Natural
- Variety
- Catuai
- Producer
- Felix Chambi

$52.22 · 1000g · $5.22/100g
Details
- Origin
- Bolivia - Caranavi, La Paz
- Process
- Natural
- Variety
- Catuai
- Producer
- Felix Chambi

$39.00 · 100g · $39.00/100g
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Coco Natural
- Variety
- Gesha
- Producer
- Alasitas

Argon Selection (Sold by Entropica Coffee)
$15.00 · 15g · $100.00/100g
Details
- Origin
- Caranavi, Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Geisha
- Producer
- Los Rodriguez family

$8.23 · 75g · $10.97/100g
4 sizes
- 75g — $8.23 ($10.97/100g)
- 150g — $13.72 ($9.14/100g)
- 275g — $25.24 ($9.18/100g)
- 400g — $36.76 ($9.19/100g)
Details
- Origin
- Caranavi, La Paz, Bolivia
- Process
- Anoxia
- Variety
- Java

$18.37 · 200g · $9.18/100g
Details
- Origin
- caranavi, la paz, Bolivia
- Process
- washed
- Variety
- caturra
- Producer
- rodriguez family

$17.22 · 200g · $8.61/100g
3 sizes
- 200g — $17.22 ($8.61/100g)
- 500g — $35.22 ($7.04/100g)
- 1000g — $54.79 ($5.48/100g)
Details
- Origin
- Caranavi, La, Paz, Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Java

Hasty Coffee (Sold by Eight Ounce Coffee)
$10.99 · 100g · $10.99/100g
Details
- Origin
- Carnavi, Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra/Catuai Peaberry
- Producer
- Community Blend

$23.87 · 100g · $23.87/100g
3 sizes
- 100g — $23.87 ($23.87/100g)
- 200g — $46.42 ($23.21/100g)
- 500g — $112.74 ($22.55/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Natural
- Variety
- Coco Geisha Apex

$15.00 · 130g · $11.54/100g
Details
- Origin
- La Paz, Bolivia
- Process
- Anaerobic Washed
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Yulissa Chambi

$46.15 · 120g · $38.46/100g
Details
- Origin
- Yanacachi, Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Mariana Iturralde

$31.00 · 283g · $10.95/100g
Details
- Origin
- Finca San Lorenzo, Caranavi, Bolivia
- Process
- Fruit Dried
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Finca San Lorenzo, Caranavi, Bolivia

$30.00 · 283g · $10.60/100g
2 sizes
- 283g — $30.00 ($10.60/100g)
- 2267g — $204.00 ($9.00/100g)
Details
- Origin
- Kantutani, Caranavi, Bolivia
- Process
- Coffee is depulped and sorted before fermentation in covered tanks. Juan Jose adjusts fermentation time according to lot size and temperature ranging from 12 to 24 hours but the Gesha moves slower. After washing and further sorting the parchment coffee is sun dried on raised beds between 8 and 14 days depending on weather.
- Variety
- Gesha
- Producer
- Juan Jose Machicado

$26.12 · 200g · $14.47/100g
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Yellow Catuai, Red Catuai

$21.13 · 200g · $10.57/100g
Details
- Origin
- Bolivia

$18.35 · 300g · $6.12/100g
3 sizes
- 300g — $18.35 ($6.12/100g)
- 1000g — $57.89 ($5.79/100g)
- 2270g — $118.59 ($5.22/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Anaerobic
- Variety
- Caturra

$23.02 · 1000g · $2.30/100g
Details
- Origin
- caranavi, la paz, Bolivia
- Process
- washed
- Variety
- caturra
- Producer
- rodriguez family

$18.35 · 300g · $6.59/100g
3 sizes
- 300g — $19.77 ($6.59/100g)
- 907g — $55.06 ($6.07/100g)
- 2267g — $134.83 ($5.95/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra

$25.83 · 200g · $12.91/100g
Details
- Origin
- Bolivia, Caranavi, Copacabana
- Process
- Anaerobic Washed (42h Ferment)
- Variety
- Caturra/Catuai

$40.62 · 100g · $40.63/100g
Details
- Origin
- Bolivia - Caranavi Raisin 25
- Process
- Natural
- Variety
- Geisha

$7.54 · 75g · $10.06/100g
4 sizes
- 75g — $7.54 ($10.06/100g)
- 150g — $12.34 ($8.23/100g)
- 275g — $22.77 ($8.28/100g)
- 400g — $32.92 ($8.23/100g)
Details
- Origin
- Santa Cruz, Samaipata, Bolivia
- Process
- Honey
- Variety
- Red Bourbon

$22.76 · 125g · $18.20/100g
2 sizes
- 125g — $22.76 ($18.20/100g)
- 250g — $42.10 ($16.84/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha
- Producer
- Las Alasitas

$18.37 · 200g · $9.18/100g
Details
- Origin
- caranavi, la paz, Bolivia
- Process
- washed
- Variety
- caturra
- Producer
- rodriguez family

$18.35 · 300g · $6.59/100g
3 sizes
- 300g — $19.77 ($6.59/100g)
- 907g — $55.06 ($6.07/100g)
- 2267g — $134.83 ($5.95/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra

$47.30 · 100g · $52.24/100g
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Peaberry Gesha

$29.74 · 100g · $29.74/100g
Details
- Origin
- Bolivia, Santa Cruz, Samaipata
- Process
- Washed
- Variety
- SL34

$47.30 · 100g · $52.24/100g
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Gesha

$23.00 · 283g · $8.13/100g
3 sizes
- 283g — $23.00 ($8.13/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
- 2267g — $162.00 ($7.15/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Catuai
- Producer
- Rosita

$19.00 · 200g · $9.50/100g
2 sizes
- 200g — $19.00 ($9.50/100g)
- 500g — $38.00 ($7.60/100g)
Details
- Origin
- Bolivia, Ecuador

$20.35 · 200g · $10.17/100g
Details
- Origin
- Bolivia

$20.50 · 340g · $6.03/100g
3 sizes
- 340g — $20.50 ($6.03/100g)
- 907g — $41.00 ($4.52/100g)
- 2267g — $102.50 ($4.52/100g)
Details
- Origin
- Blend of 50% Bolivia, 50% Ethiopia (Components change seasonally)

$21.00 · 340g · $6.18/100g
3 sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $42.00 ($4.63/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Details
- Origin
- Blend of Bolivia 60%, Colombia 40% (our components change seasonally)

$15.93 · 125g · $12.74/100g
2 sizes
- 125g — $15.93 ($12.74/100g)
- 250g — $29.58 ($11.83/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Carbonic Maceration
- Variety
- SL28
- Producer
- Floripondio

$15.00 · 100g · $15.00/100g
3 sizes
- 100g — $15.00 ($15.00/100g)
- 200g — $23.00 ($11.50/100g)
- 1000g — $101.00 ($10.10/100g)
Details
- Origin
- Caranavi, Bolivia
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra
- Producer
- Smallholder farmers

Even Coffee (Sold by Speciality Coffee CA)
$18.00 · 250g · $7.20/100g
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Carmela Aduviri

$17.07 · 250g · $6.83/100g
2 sizes
- 250g — $17.07 ($6.83/100g)
- 1000g — $54.61 ($5.46/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Process
- Lavado
- Producer
- Sol de la Mañana

$22.00 · 340g · $6.47/100g
2 sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)
Details
- Origin
- Bolivia
- Producer
- Apolo