
September
Buttercream
Buttercream is a Colombia, Cauca, Colombia, Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock, Castillo coffee from September.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia, Cauca, Colombia
- Process
- Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock
- Variety
- Castillo
- Producer
- Diego Bermudez
Available Sizes▾
- 250g — $29.50 ($11.80/100g)
- 1000g — $105.00 ($10.50/100g)

Buttercream
Buttercream is a Colombia, Cauca, Colombia, Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock, Castillo coffee from September.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia, Cauca, Colombia
- Process
- Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock
- Variety
- Castillo
- Producer
- Diego Bermudez
Available Sizes
- 250g — $29.50 ($11.80/100g)
- 1000g — $105.00 ($10.50/100g)
Also Available From

Buttercream
Colombia Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock Castillo
CoolBeans
$28.00

Buttercream - Castillo - Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock - Colombia 250g
Cauca, Colombia Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock Castillo
Norma Supply Co.
$29.50

September Colombia Buttercream Whole Bean
Cauca, Colombia Thermal Shock Anaerobic Washed Castillo
Comet
$37.00
Description
This is our second year of working with Diego Bermudez and another gem of El Paraiso. This is one of the most unique and interesting coffees. When we first tasted this coffee it was unlike anything we've had before. Origin: Colombia, Cauca, Colombia Variety: Castillo Process: Advanced Anaerobic Washed with Thermal Shock Producer: Diego Bermudez Altitude: 1930 MASL
More from September

Faver Ninco - Pink Bourbon
$25.00

Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
$28.00

Nensebo Refisa - Ethiopia Washed Wolisho & Dega
$24.00

Faver Ninco - Colombia Yeast Inoculated Papayo
$24.50

Raul Perez - Guatemala Geisha
$29.00

Jorge Rojas - Colombia Washed Geisha (2026)
$29.00