BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Castillo Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Castillo variety.

340 in stock170 roasters88/mo avg

Variety

Castillo

340 coffees

Price / 100g

$5.49 – $14.91

median $7.93 · 333 lots

Top origins

Colombia, Ethiopia, Guatemala

Top processes

Washed, Decaf, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

297 Castillo variety coffees — page 1 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Colombia - Narino
USA|SK Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
La Union, Narino, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Various smallholder farmers work with FUDAM
Colombia Saldaña Highlands
USA|Verve Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 997g — $65.25 ($6.54/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Caturra
Producer
Asprasar Cooperative
Colombia, Sara & María Tobón
USA|Methodical Coffee

$33.62 · 340g · $9.89/100g

3 sizes
  • 340g — $33.62 ($9.89/100g)
  • 907g — $76.50 ($8.43/100g)
  • 2267g — $177.89 ($7.85/100g)

Details

Origin
Colombia, Santa Rita, Andes, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia, Castillo, Cenicafe
Producer
Sara & María Paula Tobón, La Cabaña
Racafe Decaf - Smallholder Farmers - Washed Field Blend - Colombia
USA|Moonwake

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)
  • 2200g — $135.00 ($6.14/100g)

Details

Origin
Bucaramanga, Armenia, Pereira, Medellín, Bogotá, Popayán, and Neiva, Colombia
Process
Swiss Water Process Washed Decaf
Variety
Caturra, Castillo, Cenicafe 1, Colombia
Producer
Smallholder Farmers, Racafe
Sidekick | Decaf | Sugarcane Decaffeinated
USA|Frequent Coffee

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Huila, Colombia (near Pitalito)
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Variedad Colombia
Producer
Asprotimana Cooperative
Decaf Colombia Huila Fortune
USA|Resident Coffee Roasters

$21.00 · 283g · $7.42/100g

3 sizes
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila
Process
Washed & Swiss Water
Variety
Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
USA|Good Brothers Coffee

$16.99 · 113g · $15.04/100g

4 sizes
  • 113g — $16.99 ($15.04/100g)
  • 226g — $24.99 ($11.06/100g)
  • 907g — $79.99 ($8.82/100g)
  • 2267g — $169.99 ($7.50/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Special Fermentation Washed + Thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
Finca El Paraíso
Black Condor, Colombia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Gaitania, Tolima, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, F6, Castillo
Producer
Emmanuel Enciso & 30-45 producers from the region
Wush Wush Hush Hush - Low Caff Blend
Australia|Single O

$22.00 · 250g · $8.80/100g

3 sizes
  • 250g — $22.00 ($8.80/100g)
  • 250g — $35.00 ($14.00/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Details

Origin
Caldono, Cauca
Process
Sugarcane decaf & Natural
Variety
Wush Wush, Castillo, Colombia
Producer
Paola & Carlos Trujillo & Descafecol
Together We End ALS
USA|Black & White

$24.00 · 340g · $7.06/100g

3 sizes
  • 340g — $24.00 ($7.06/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.84/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Bare, Sidama, Ethiopia | Santa Maria, Huila, Colombia
Process
Natural | Anaerobic Natural
Variety
JARC selections | Caturra, Castillo
Jairo Arcila - strawberry castillo
USA|Curious Coffee

$28.50 · 170g · $16.76/100g

Details

Origin
Colombia, Quindio, Armenia
Process
co-fermented, honey
Variety
castillo
Producer
Jairo Arcila
El Salvador España
Poland|HAYB
In StockUncommon

Details

Origin
Salvador - El Balsamo
Process
Anaerobic (natural)
Variety
Castillo, Bourbon
Colombia Espresso DECAF
Poland|HAYB

$9.56 · 1000g · $0.96/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca, Popayan
Process
Sugarcane (Decaf)
Variety
Castillo, Catimor, Typica, Caturra
Decaf Colombia Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

2 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 2268g — $123.00 ($5.42/100g)

Details

Origin
Colombia - Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Small Producers from coffee communities in Colombia
La Curva Washed Castillo
USA|Thoughtful Coffee

$22.00 · 120g · $18.33/100g

4 sizes
  • 120g — $22.00 ($18.33/100g)
  • 240g — $23.00 ($9.58/100g)
  • 240g — $18.00 ($7.50/100g)
  • 907g — $73.00 ($8.05/100g)

Details

Origin
Santa Cruz De Mora, Venezuela
Process
Washed
Variety
Villa Nueva, Castillo
Producer
La Curva
Colombia Espresso
Poland|HAYB
In StockColombia

$9.08 · 1000g · $0.91/100g

Details

Origin
Colombia - Cauca
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Typica
CGLE Natural XO
USA|Modcup Coffee

$30.00 · 250g · $12.00/100g

3 sizes
  • 250g — $30.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
  • 2267g — $180.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Finca Potosi, Valle del cauca, colombia
Process
XO Process (Extended Natural Fermentation, Slow Controlled Drying)
Variety
Colombia / Castillo
Producer
Rigoberto Herrerra - Cafe Granja La Esperanza - Finca Potosi
#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
USA|Pair Cupworks

$24.50 · 226g · $10.84/100g

2 sizes
  • 226g — $24.50 ($10.84/100g)
  • 453g — $44.50 ($9.82/100g)

Details

Origin
Inza, Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Bourbon, Castillo
Producer
Juan Tama Indigenous Councils Association
SMOOTHIE: Colombia Anaerobic Honey
Canada|Pirates of Coffee

$33.00 · 250g · $13.20/100g

3 sizes
  • 250g — $33.00 ($13.20/100g)
  • 1000g — $116.00 ($11.60/100g)
  • 2000g — $217.00 ($10.85/100g)

Details

Origin
Risaralda
Process
Anaerobic Honey
Variety
Castillo
Producer
Julio Madrid
Mandarin Kiss
USA|Promethium Coffee

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 907g — $130.00 ($14.33/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Mandarin Co-Ferment
Variety
Castillo
Producer
Juan Puerta
Sebastian Ramirez - Red Fruits Decaf
USA|Black & White

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Co-ferment
Variety
Castillo
Producer
Sebastián Ramirez
Black Espresso Vol. 13 - Colombia
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

Details

Origin
Colombia, Planadas, Tolima
Process
Washed
Variety
Colobia, Castillo, Typica
Producer
15 smallholder farmers
El Dragón Sugarcane Decaf
Switzerland|Rose Coffee

$20.44 · 200g · $10.22/100g

2 sizes
  • 200g — $20.44 ($10.22/100g)
  • 1000g — $72.13 ($7.21/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Ethyl Acetate (Sugarcane)
Variety
Caturra, Pink Bourbon, Castillo, Colombia
Producer
25 smallholder producers
Colombia - Hilario Castrillon
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$11.00 · 113g · $9.73/100g

4 sizes
  • 113g — $11.00 ($9.73/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
La Celia, Risaralda, Colombia
Process
Semi-washed
Variety
Castillo
Producer
Hilario Castrillon
Colombia Las Moras
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$17.99 · 250g · $7.20/100g

Details

Origin
Colombia - Acevedo & Pitalito - Huila
Process
Aerob & Anaerob
Variety
Castillo, Caturra, Colombia
Producer
Regional Blandning
Colombia - Chapata
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Anserma, Caldas, Colombia
Process
natural, with extended fermentation
Variety
Castillo
Producer
Luis Miguel (General Manager)
Decaf
USA|East Pole Coffee Co.

$18.50 · 340g · $5.44/100g

3 sizes
  • 340g — $18.50 ($5.44/100g)
  • 907g — $35.00 ($3.86/100g)
  • 2267g — $77.00 ($3.40/100g)

Details

Origin
Popayan, Colombia
Process
Sugarcane
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Popayan Reserve Co-Op
Colombia Cauca Caldono Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$18.00 · 301g · $5.98/100g

2 sizes
  • 301g — $18.00 ($5.98/100g)
  • 2268g — $128.00 ($5.64/100g)

Details

Origin
Colombia - Cauca
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
7 Smallholder Producers
[Rested] Castillo - Lulo Washed - Finca Santa Monica
USA|Hydrangea

$28.00 · 227g · $12.33/100g

Details

Origin
Finca Santa Monica, Quindio, Colombia
Process
Co-fermented with Lulo, Washed
Variety
Castillo
Producer
Felipe Arcila
Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
USA|Color Roasters

$14.00 · 113g · $12.39/100g

4 sizes
  • 113g — $14.00 ($12.39/100g)
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Sonsón, Antioquia, Colombia
Process
Mandarin lime leaves, water & molasses; mandarin peel added after 24 hours; 5 additional days of fermentation
Variety
Castillo
Producer
Oscar Osorio
Colombia, Willow
USA|Methodical Coffee
In StockColombiaUncommon

$26.21 · 340g · $7.71/100g

3 sizes
  • 340g — $26.21 ($7.71/100g)
  • 907g — $59.73 ($6.59/100g)
  • 2267g — $138.36 ($6.10/100g)

Details

Origin
Colombia, Antioquia, Quindio, Cauca, Huila
Process
Natural & Experimental
Variety
Caturra, Castillo, Cenicafe 1
Producer
The Young Producer Program
Valle Del Cauca, Colombian Decaf Coffee
USA|Superthing

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Colombia, Valle del Cauca
Process
Sugarcane Decaf
Variety
Castillo, Caturra
Producer
Various Small Farms
Berry Princess - Exclusive
USA|Promethium Coffee

$0.00 · 200g · $15.00/100g

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Special Strawberry Fermentation
Variety
Pink Bourbon + Castillo
Producer
Viviana Martínez
Colombia - Aponte - Blackberry Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $16.46 ($10.97/100g)
  • 275g — $28.80 ($10.47/100g)
  • 400g — $41.15 ($10.29/100g)

Details

Origin
Aponte, Nariño, Colombia
Process
Blackberry Honey
Variety
Caturra, Castillo
Gondo
Australia|Axil Coffee Roasters

$21.00 · 250g · $8.40/100g

2 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Gondo, Kenya
Process
Washed
Variety
Castillo & Colombia
Sebastian Ramirez - Red Fruits
USA|Black & White

$28.00 · 340g · $8.24/100g

3 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Co-ferment
Variety
Castillo
Producer
Sebastián Ramirez
LA RIVIERA CULTURING NIU
USA|Devocion Coffee

$65.00 · 340g · $19.12/100g

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
Culturing
Variety
Caturra and Castillo
Producer
Julio Madrid
DECAF Colombia
Czechia|BeBerry Coffee

$17.68 · 250g · $7.07/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Sugar Cane Decaf process
Variety
Colombia, Caturra, Castillo, Typica
Producer
Community lottery
Decaf Colombia - Inzà
Norway|Solberg & Hansen

$15.46 · 250g · $6.18/100g

Details

Origin
Colombia, Inzà, Cauca
Process
Natural EA decaffeinated
Variety
Caturra, colombia, castillo
Producer
Several smallholder farmers
Agroambiental - Colombia Specialty Coffee
USA|Panther Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

2 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 2267g — $142.00 ($6.26/100g)

Details

Origin
Sotará, Cauca
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Astrid tatiana Dorado
Sugarcane Decaf · Colombia · Cocoa & Citrus
USA|Shavi Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $44.00 ($4.85/100g)
  • 2267g — $99.00 ($4.37/100g)

Details

Origin
Various, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo & Caturra
Producer
Sugarcane Decaf
Guava Syrup
USA|Promethium Coffee

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 907g — $130.00 ($14.33/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Soursop + Guava Osmotic Dehydration Co-Ferment
Variety
Castillo
Producer
Juan Puerta
Jaguarundi
Germany|Bonanza Coffee
In StockColombia

$22.19 · 250g · $8.87/100g

2 sizes
  • 250g — $22.19 ($8.87/100g)
  • 1000g — $77.94 ($7.79/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Castillo
Producer
Aipa Smallholders
Colombia - Finca El Paraiso - Lychee
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $32.92 ($11.97/100g)
  • 400g — $47.18 ($11.80/100g)

Details

Origin
Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Experimental Protocol
Variety
Castillo
COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
Japan|LiLo Coffee Roasters

$7.65 · 50g · $15.30/100g

4 sizes
  • 50g — $7.65 ($15.30/100g)
  • 100g — $13.39 ($13.39/100g)
  • 200g — $25.50 ($12.75/100g)
  • 300g — $38.25 ($12.75/100g)

Details

Origin
Colombia - Pereira, Risaralda
Process
Yeast Fermentation Washed
Variety
Castillo, Caturra
Producer
San Rafael
Decaf Fortune
USA|Carrier Roasting Co

$22.75 · 340g · $6.69/100g

3 sizes
  • 340g — $22.75 ($6.69/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $123.25 ($5.44/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed fermentation, Swiss Water Process decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, V. Colombia
Producer
Multiple smallholding farmers
Cardamomo • Double Anaerobic Washed thermal Shock • Castillo  • Colombia
UK|Taith Coffee

$31.83 · 200g · $15.92/100g

2 sizes
  • 200g — $31.83 ($15.92/100g)
  • 1000g — $126.00 ($12.60/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Double Anaerobic Washed thermal Shock
Variety
Castillo
Producer
El Paraiso
Ecuador Chito Blend Washed | One Half Coffee
Malaysia|One Half Coffee

$20.82 · 1000g · $2.08/100g

Details

Origin
chito, zamora chinchipe, Ecuador
Process
washed
Variety
sarchimor, caturra, sl 28, catimor, castillo
Producer
chito community
Colombia Los Patios - Watermelon Co-Ferment
USA|Color Roasters

$30.00 · 283g · $10.60/100g

3 sizes
  • 283g — $30.00 ($10.60/100g)
  • 907g — $90.00 ($9.92/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Lat Plata, Colombia
Process
Co-ferment - See Below for More Detail
Variety
Castillo + Caturra
Producer
The Coffee Quest
Decaf Blend
Australia|Monastery Coffee

$16.46 · 250g · $6.58/100g

3 sizes
  • 250g — $16.45 ($6.58/100g)
  • 500g — $30.04 ($6.01/100g)
  • 1000g — $55.79 ($5.58/100g)

Details

Origin
Huila, Nariño
Process
Washed
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Producer
Various small producers