
September
Cloudburst - Milk Espresso
Cloudburst - Milk Espresso is a Colombia, Huila, Washed, Caturra, Colombia, and Castillo coffee from September.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Colombia, and Castillo
- Producer
- Various
Available Sizes▾
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Cloudburst - Milk Espresso
Cloudburst - Milk Espresso is a Colombia, Huila, Washed, Caturra, Colombia, and Castillo coffee from September.
In stock since:
Details
- Origin
- Colombia, Huila
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Colombia, and Castillo
- Producer
- Various
Available Sizes
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 2267g — $110.00 ($4.85/100g)
Similar coffees to this Colombia, Huila Washed Caturra, Colombia, and Castillo
Description
Cloudburst is a single origin offering focused on sweet, balanced and well bodied profile from a single origin lot in Colombia. This coffee was roasted as a storm series, resulting in a balanced, sweet and vibrant espresso or filter but also pair well with dairy. Origin: Colombia, Huila Variety: Caturra, Colombia, and Castillo Process: Washed Producer: Various Altitude: 1600 - 1800 MASL
More from September

Faver Ninco - Pink Bourbon
$25.00

Juan Peña - Ecuador Washed Typica Mejorado
$28.00

Nensebo Refisa - Ethiopia Washed Wolisho & Dega
$24.00

Faver Ninco - Colombia Yeast Inoculated Papayo
$24.50

Raul Perez - Guatemala Geisha
$29.00

Jorge Rojas - Colombia Washed Geisha (2026)
$29.00




