
Small Batch Roasting Co
Luis Octavio – Borbon aji
Luis Octavio – Borbon aji is a Bruselas, Huila, Colombia, Bourbon coffee from Small Batch Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bruselas, Huila, Colombia
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Luis Octavio
Available Sizes▾
- 250g — $19.67 ($7.87/100g)
- 1000g — $64.62 ($6.46/100g)

Luis Octavio – Borbon aji
Luis Octavio – Borbon aji is a Bruselas, Huila, Colombia, Bourbon coffee from Small Batch Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Bruselas, Huila, Colombia
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Luis Octavio
Available Sizes
- 250g — $19.67 ($7.87/100g)
- 1000g — $64.62 ($6.46/100g)
Similar coffees to this Bruselas, Huila, Colombia Bourbon

Colombia Gerson Mora Bourbon Aji Farmlevel Reserve
Colombia Washed Bourbon Aji
Verve Coffee Roasters
$38.00

Colombia - Los Chorros: Washed, Bourbon Aji
Colombia Washed Bourbon Aji
3fe Coffee
$19.91

Las Brisas - Washed Bourbon Aji
Colombia Washed Bourbon
Poma Coffee
$33.00

Colombia Palestina Bourbon Aji
Palestina, Huila Washed Bourbon Aji
Bean & Bean Coffee Roasters
$22.00
Description
Producer Luis Octavio Attributes Bourbon ají Origin Bruselas, Huila, Colombia Flavours A veritable tropical fruit explosion. Expressive and clean. We first met Luis Octavio Titimbo in 2016, and we’ve been buying coffee from him ever since! We’ve been increasingly featuring his coffee over this last 12 months, a result of both of new plantings (pink borbon and borbon aji varieties), and of enhanced fermentation practices. This lot hails from Luis’s parcel of 5000 “borbon aji” plants, which he grows under the shade of native cachingo, at an altitude of around 1760 metres. He has the “tall” version of this variety, which despite appearances, we know now to not be a borbon after all. ( The variety gained its name as producers found that cherries from these trees had an aroma and colour reminiscent of chilli (aji means “chili” in Spanish). DNA testing in fact shows that it’s genetically distinct from ancestor seeds carried to the Americas centuries ago and is in fact a newly discovered Ethiopian Landrace, not a borbon at all. Roasted for filter brewing. We ship coffee as whole beans by default, if you need your coffee ground, please let us know at the checkout.
About Small Batch Roasting Co
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Small Batch Roasting Co

Danche Chelbesa – Filter
$20.37

Arlam Aguirre – Espresso
$18.26

Halo Beriti – Espresso
$18.26

Victor Bermudez – Washed Gesha Filter
$25.29

Erwin Argueta – Guatemala
$16.16

Decaf – Espresso
$14.05