
Solberg & Hansen
Ethiopia - Tade
Ethiopia - Tade is a Ethiopia, Shakisso, Guji, Washed, Welicho, Kurume coffee from Solberg & Hansen.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Shakisso, Guji
- Process
- Washed
- Variety
- Welicho, Kurume
- Producer
- Tesfaye Bekele Degaga
Available Sizes▾
- 250g — $16.37 ($6.55/100g)
- 1000g — $63.02 ($6.30/100g)

Ethiopia - Tade
Ethiopia - Tade is a Ethiopia, Shakisso, Guji, Washed, Welicho, Kurume coffee from Solberg & Hansen.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Shakisso, Guji
- Process
- Washed
- Variety
- Welicho, Kurume
- Producer
- Tesfaye Bekele Degaga
Available Sizes
- 250g — $16.37 ($6.55/100g)
- 1000g — $63.02 ($6.30/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Shakisso, Guji Washed Welicho, Kurume

Tima - Guji, Ethiopia
Ethiopia Washed Gibrinna 74110, Serto 74112
Tandem Coffee Roasters
$26.00

Guji, Ethiopia
Oromia Washed Heirloom
Elixr Coffee
$24.00

Tadese Teko
Worka, Gedeb, Ethiopia Washed Ethiopian Landraces
Anamorphic Coffee
$31.45

Etiopien Dimtu Tero Farm
Etiopien - Odo Shakiso, Guji Tvättat / Våtförädlat Lokala ursprungsvarieteter
Gringo Nordic Coffee Roasters
$17.99

Getachew Zekele, Tero Farm, Washed G1 - 200g (7.05oz) - Roasted 09/21/2026
Shakiso, Ethiopia Washed 74110, 71458
NormlPpl
$24.43
Description
Tasting notes: Delicate and refreshing. Citrus, stone fruit, bergamot. At Tade farm, coffee farmer and agronomist Tesfaye cultivates exceptional coffee, possessing extensive knowledge of nature and sustainable agriculture. For almost fifteen years, Solberg & Hansen has collaborated with Tade in Ethiopia. Because the farm is privately owned, it has been possible to create close and good relationships with Tade. This has given us a unique opportunity to follow everything from picking to processing in one of Ethiopia's best coffee districts, Guji. Through Tade, we can offer a coffee that combines the flavors and character of the area, with the high quality that comes from conscious and careful production. In Ethiopia, most coffee farms are very small, often run by families in their own gardens. These simple farms are often affiliated with a large cooperative that processes and sells the coffee. Therefore, it is practically impossible to have control over which bean varieties are delivered through the cooperatives. However, it is certain that all are variations of Arabica. The fact that Tade is exempt from the Ethiopian coffee trading system, The Ethiopian Commodities Exchange, means that the coffee we buy from Tade can be traced all the way back to cultivation. Tesfaye is above average concerned about the environment, and not least how nature affects the beans he grows. That is why he preserves the original tree species and soils associated with his coffee plants. We have been doing business with Tesfaye since he began producing specialty coffee. With his knowledge of nature and passion for coffee production, we know that Tesfaye can deliver quality coffee from Tade for many years to come - lovely coffee that is light, fresh and citrusy, as we know good coffee from Ethiopia. Try Tade as espresso roast here. Tade is certified organic. Producer: Tesfaye Bekele Degaga Farm: Tade Country: Ethiopia Region: Shakisso, Guji Process: Washed Variety: Welicho, Kurume Altitude: 1900 - 2100 masl
More from Solberg & Hansen

Rich Autumn Coffee - Bettadakhan, India
$16.37

Jimenez Geisha - Peru
$36.13

Kii - Kirinyaga, Kenya
$22.77

Fresh Autumn Coffee - Hambela, Ethiopia
$17.29

Autumn Espresso - Cesar Delgado, Peru
$17.29

Black Espresso Vol. 13 - Colombia
$17.29