BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Colombia - Peñas Blancas
Canada|Spilt Milk

Spilt Milk

$10.59250gIn Stock

Colombia - Peñas Blancas

Colombia - Peñas Blancas is a Huila, Colombia, Washed, Caturra & Castillo coffee from Spilt Milk.

In stock 30+ days

Buy from Spilt Milk

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra & Castillo
Producer
Nestor Lasso & Jhaon Vergara
Available Sizes▾
  • 250g — $10.59 ($4.24/100g)
  • 500g — $18.35 ($3.67/100g)
  • 1000g — $34.59 ($3.46/100g)
  • 2000g — $65.65 ($3.28/100g)

Description

A juicy, citrus-forward and beautifully clean washed coffee from Peñas Blancas in Huila, Colombia. This approachable and vibrant coffee comes from the renowned Peñas Blancas central washing station, a collaborative project founded by Nestor Lasso and Jhaon Vergara—two of the leading figures in Colombia's new generation of coffee producers. Their vision is simple: provide local farmers with access to world-class processing facilities so they can produce exceptional specialty coffee, earn better prices and receive recognition for the quality of their work. By combining modern processing technology with traditional washed methods, Peñas Blancas consistently produces coffees with remarkable clarity and balance. Roasted light to showcase its bright acidity and refined sweetness, this coffee offers notes of orange marmalade, crisp apple and delicate oolong tea. It's clean, juicy and effortlessly enjoyable—an excellent choice for everyday filter brewing or a vibrant, modern espresso. Roast Level Light Tasting Notes Orange Marmalade, Apple, Oolong Tea Origin Huila, Colombia Variety Caturra & Castillo Process Washed Producer Nestor Lasso & Jhaon Vergara Brew Method Filter: 16:1 water-to-coffee ratio (e.g., 20g coffee to 320ml water), medium-coarse grind Recommended Resting To get the best out of our coffees we recommend resting them. We have found for espresso the optimal age is 10 - 21 days after the roast date and for filter brew methods we find our coffees start tasting best after 3-4 weeks after the roast!

About Spilt Milk

Location
British Columbia, Canada
Region
North America
Currency
CAD
Visit Spilt Milk →