
Spilt Milk
Double Double
Double Double is a Brazil, Natural, Red Catuai coffee from Spilt Milk.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Deyvid Leandro
Available Sizes▾
- 250g — $9.18 ($3.67/100g)
- 500g — $16.94 ($3.39/100g)
- 1000g — $30.35 ($3.04/100g)
- 2000g — $58.59 ($2.93/100g)

Double Double
Double Double is a Brazil, Natural, Red Catuai coffee from Spilt Milk.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Deyvid Leandro
Available Sizes
- 250g — $9.18 ($3.67/100g)
- 500g — $16.94 ($3.39/100g)
- 1000g — $30.35 ($3.04/100g)
- 2000g — $58.59 ($2.93/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Red Catuai

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.72

Zab coffee roaster - BON MATIN BLEND
Brazil Natural Yellow Catucai, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Speciality Coffee CA
$14.00

Caramelo Doce
Minas Gerais, Brazil Natural Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$14.71

Brazil Espresso DARK
Brazil - Cerrado Natural Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
HAYB
$7.18

DOCE
Sul de Minas, Brazil Natural Catuai/Catucai
Peixoto
$23.00

Ethica Coffee Roasters - Espresso - Brazil
Brazil Natural Red Catuai
Speciality Coffee CA
$13.00
Description
Our cheeky nod to Timmy’s, Double Double is big, bold, and ready for cream and sugar. We’ve chosen a Brazilian bean and roasted it dark. It’s rich, big bodied and smooth. With tasting notes of dark chocolate and maple syrup, the Double Double is a familiar friend. Pairing well with Timbits and road trips, it’ll get you slipping into a Canadian tuxedo and cheering for your favorite ball team faster than you can say, “Go Jays Go!”, eh. The coffee comes from Fazenda Esperanca, courtesy of Deyvid Leandro. This farm, in Cerrado Mineiro, was acquired by Deyvid's grandfather, Jose Maria, in the '90s. Deyvid, who started working on the farm at 10 years of age, now leads the operations and his expertise of the specialty coffee market and agronomy are helping them to produce some of the best and most consistent coffees in the region. Roast Level Dark Tasting Notes Dark chocolate, Maple Syrup, Peanut Brittle Origin Brazil Variety Red Catuai Process Natural Producer Deyvid Leandro Brew Method Filter: 16:1 water-to-coffee ratio, medium-coarse grind Espresso: 2.5:1 yield-to-dose ratio, fine grind, 30-second shot Recommended Resting To get the best out of our coffees we recommend resting them. We have found for espresso the optimal age is 10 - 21 days after the roast date and for filter brew methods we find our coffees start tasting best after 3-4 weeks after the roast!






