BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Red Catuai Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Red Catuai variety.

82 in stock46 roasters15.3/mo avg

Variety

Red Catuai

82 coffees

Price / 100g

$4.68 – $12.91

median $6.79 · 80 lots

Top origins

Brazil, Costa Rica, Nicaragua

Top processes

Natural, Washed, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

70 Red Catuai variety coffees — page 1 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Brazil
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$10.73 · 250g · $4.29/100g

2 sizes
  • 250g — $10.73 ($4.29/100g)
  • 1000g — $34.34 ($3.43/100g)

Details

Origin
Minas Gerais
Process
Natural
Variety
Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Producer
Regional farmers
Obscura
USA|Monta Coffee
In StockBlend

$18.00 · 250g · $7.20/100g

4 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 2267g — $18.00 ($0.79/100g)
  • 2267g — $17.00 ($0.75/100g)

Details

Origin
Colombia & Brazil
Process
Washed & Natural
Variety
Caturra, Red Catuai
Costa Rica - El Jardin, Anaerobic
UAE|Archers Coffee

$8.17 · 100g · $8.17/100g

3 sizes
  • 100g — $8.17 ($8.17/100g)
  • 250g — $16.34 ($6.54/100g)
  • 1000g — $49.01 ($4.90/100g)

Details

Origin
Chirripó
Process
Honey Anaerobic
Variety
Red Catuai
Producer
Ureña Rojas Family
Costa Rica - Monte Copey "El Alto" Yellow Honey Catuai 250g
Sweden|Koppi Roasters

$27.00 · 250g · $10.80/100g

Details

Origin
Dota Valley, Tarrazu – Costa Rica
Process
Yellow honey process
Variety
Red Catuai
Producer
Enrique Navarro Porras and family
Los Suyates Community Well 3, Nicaragua, CM Natural Jasper
Australia|Ona

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $63.22 ($6.32/100g)

Details

Origin
El Volcán, Dipilto, Nueva Segovia
Process
Carbonic Maceration (CM) Natural Jasper
Variety
Red Catuai
Producer
Mario Gonzalez
Yulissa Chambi Fully Washed
USA|Ceto

$15.00 · 130g · $11.54/100g

Details

Origin
La Paz, Bolivia
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Yulissa Chambi
Costa Rica, La Guaca
USA|Methodical Coffee

$26.50 · 340g · $7.79/100g

3 sizes
  • 340g — $26.50 ($7.79/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Chirripó, Brunca, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Red Catuai
Producer
Ureña Rojas Family
Nossa Senhora de Fatima
UK|Obadiah Coffee Roasters

$25.68 · 150g · $17.13/100g

3 sizes
  • 150g — $25.69 ($17.13/100g)
  • 500g — $54.09 ($10.82/100g)
  • 1000g — $108.18 ($10.82/100g)

Details

Origin
Minas Gerais
Process
Yeast-Inoculated Natural
Variety
Red Catuai, Yellow Catuai
Producer
Thiago Henrique Maingoli Muniz
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
Tierra Linda / Finca Santa Isabel and Finca Mirjam
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
PRODUCER NAME WAS NOT PROVIDED
FINCA VOO [CUP OF EXCELLENCE]
France|Moklair

$30.15 · 100g · $30.15/100g

Details

Origin
Finca Voo,
Process
Naturel anaérobique
Variety
Red catuaï
Producer
Ivan Solis et Leandra Cordero
Nicaragua Peralta Washed WX (Espresso)
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $65.99 ($6.60/100g)

Details

Origin
Macuelizo, Nicaragua, Nicaragua
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Smallholderes
Costa Rica La Pacaya Cinnamon
Canada|De Mello Coffee

$23.30 · 227g · $10.26/100g

4 sizes
  • 227g — $23.30 ($10.26/100g)
  • 453g — $41.65 ($9.19/100g)
  • 907g — $81.18 ($8.95/100g)
  • 2267g — $197.66 ($8.72/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Cinnamon Anaerobic
Variety
Red Catuai
Producer
Franciny Vargas La Pacaya, Doga
Spring Blend
South Africa|Origin Roasting

$11.59 · 250g · $4.64/100g

2 sizes
  • 250g — $11.59 ($4.64/100g)
  • 1000g — $42.09 ($4.21/100g)

Details

Origin
Campreste-Regiao Vulcania Sul De Minas, Songwe Mbozi, Sidamo, Bensa, Lan Nubes
Process
Natural, Washed
Variety
Catucai & Icatu, Kent, 74118, 741110, 74158, Red Catuai
Producer
Lessandro & Tatiana, AMCOS Co-Operative, Faysel Abadosh Bombe, Xiamora Del Carmen Marin Grandzs
448 Nicaragua El Avion Red Catuai Washed
Japan|Philocoffea

$10.00 · 100g · $10.00/100g

3 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
El Avions, Mario GonzalezDipilto
Guatemala El Injerto Red Cat Single Origin Espresso
USA|Equator Coffees

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $56.75 ($6.26/100g)
  • 2268g — $133.25 ($5.88/100g)

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Red Catuaí
Producer
Arturo Aguirre
Honduras Las Amazonas
Singapore|Nylon Coffee Roasters

$20.35 · 300g · $6.78/100g

2 sizes
  • 300g — $20.35 ($6.79/100g)
  • 1000g — $57.68 ($5.77/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Extended Fermentation Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Moises Herrera & Marysabel Caballero
Casa Almeida Barreto Red Catuai
Finland|Frukt Coffee Roasters

$26.17 · 250g · $10.47/100g

2 sizes
  • 250g — $26.17 ($10.47/100g)
  • 1000g — $95.58 ($9.56/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Gabriel Barreto
Brazil Espresso DARK
Poland|HAYB

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil - Cerrado
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
Guatemala Quetzalito Organic - washed
Austria|Kaffeelix

$16.98 · 250g · $6.79/100g

2 sizes
  • 250g — $16.98 ($6.79/100g)
  • 1000g — $63.15 ($6.31/100g)

Details

Origin
San Pedro Necta, Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra
Zab coffee roaster – BRAZIL - JOYEUX ROGER
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBrazil

$17.00 · 300g · $4.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucaí, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Sancoffee cooperative
Yulissa Chambi Anaerobic Washed
USA|Ceto

$15.00 · 130g · $11.54/100g

Details

Origin
La Paz, Bolivia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Yulissa Chambi
sítio dos cedros
Germany|Neues Schwarz

$13.08 · 250g · $5.23/100g

Details

Origin
Brasilien, Espírito Santo
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Familie Brioschi
sítio dos cedros
Germany|Neues Schwarz

$13.08 · 250g · $5.23/100g

Details

Origin
Brasilien, Espírito Santo
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Familie Brioschi
Espresso B, Brazil
Belgium|MOK
In StockBrazil

$15.93 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $50.06 ($5.01/100g)

Details

Origin
Brazil, Campos ALtos
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Fazenda D'Barbosa
Zab coffee roaster - BON MATIN BLEND
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $4.67/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catucai, Mundo Novo, Red Catuai, Topázio
Producer
Various
leticia cruz
Germany|Neues Schwarz
In StockCosta Rica

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Red Honey
Variety
Red Catuai
Producer
Leticia Cruz, Bean Voyage
El Diamante La Minilla
Netherlands|Keen Coffee

$18.20 · 150g · $12.14/100g

2 sizes
  • 150g — $18.20 ($12.14/100g)
  • 1000g — $102.40 ($10.24/100g)

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobic
Variety
Caturra and red Catuai
Producer
Sergio Salas Jimenez
25% of all Shop Sales Will Go To Hurricane Relief on Hawaiʻi Island
USA|Pacific Coffee Research

$31.00 · 283g · $10.95/100g

Details

Origin
Finca San Lorenzo, Caranavi, Bolivia
Process
Fruit Dried
Variety
Red Catuai
Producer
Finca San Lorenzo, Caranavi, Bolivia
BRAZIL - Brasilien Espresso
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
Mellow Caramelo
Canada|FUNK Coffee

$16.24 · 250g · $5.36/100g

3 sizes
  • 250g — $13.41 ($5.36/100g)
  • 907g — $33.18 ($3.66/100g)
  • 2267g — $74.83 ($3.30/100g)

Details

Origin
Mantiqueira de Minas, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Smallholder Farms
Brazil Espresso
Poland|HAYB
In StockBlend

$7.17 · 1000g · $0.72/100g

Details

Origin
Brazil - Cerrado
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
Takesi Catuai Blend
Canada|Monogram Coffee

$26.12 · 200g · $14.47/100g

Details

Origin
Bolivia
Process
Washed
Variety
Yellow Catuai, Red Catuai
Bob-o-link
Sweden|Johan & Nyström

$26.17 · 500g · $5.23/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai, Mundo Novo, Bourbon
Producer
Bob-o-link producers in Serra do Cigano
City Limits
Netherlands|Manhattan

$11.95 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Mata de Minas & Santa Ana
Process
honey & washed
Variety
Red Catuai & Catuai
Producer
Fincas Mierisch & Inacio Soares
Alto El Vapor
UK|Good Life Coffee

$19.83 · 250g · $7.93/100g

2 sizes
  • 250g — $19.83 ($7.93/100g)
  • 1000g — $54.78 ($5.48/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Santa Maria de Dota, Tarrazu
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Ka‘ū Classic Dark Roast – Specialty Hawaiian Coffee from the Big Island
USA|Paradise Coffee Roasters

$25.00 · 113g · $22.12/100g

4 sizes
  • 113g — $25.00 ($22.12/100g)
  • 340g — $60.00 ($17.65/100g)
  • 907g — $150.00 ($16.54/100g)
  • 2267g — $350.00 ($15.44/100g)

Details

Origin
Ka‘ū District, Hawai‘i Island
Process
Fully washed
Variety
Hawaiian Typica, Red Catuai
Filter B, Brazil
Belgium|MOK
In StockBrazil

$15.93 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $50.06 ($5.01/100g)

Details

Origin
Brazil, Campos Altos
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Fazenda Dbarbosa
Ethica Espresso
Canada|Ethica Roasters

$14.12 · 250g · $5.65/100g

2 sizes
  • 250g — $14.12 ($5.65/100g)
  • 1000g — $40.24 ($4.02/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Cachoeira
Casa Almeida Barreto Espresso - Brazil // Natural Red Catuai - Nougat, Milk Chocolate, Winey
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $62.00 ($6.20/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Casa Almeida Barreto
Casa Almeida Barreto Filter - Brazil // Natural Red Catuai - Nougat, Milk Chocolate, Winey
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $62.00 ($6.20/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Casa Almeida Barreto
Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
Ireland|3fe Coffee

$13.08 · 250g · $5.23/100g

2 sizes
  • 250g — $13.08 ($5.23/100g)
  • 1000g — $48.93 ($4.89/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Escondida
Nicaragua - Los Milagros: Washed, Red Catuai
Ireland|3fe Coffee

$13.65 · 250g · $5.46/100g

2 sizes
  • 250g — $13.65 ($5.46/100g)
  • 1000g — $51.77 ($5.18/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Los Milagros
Espresso B ++, Brazil (ideal for fully automatic machines like Jura)
Belgium|MOK

$15.93 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $50.06 ($5.01/100g)

Details

Origin
Brazil, Campos Altos
Process
Natural
Variety
Red Catuaí
Producer
Fazenda D'Barbosa
Ka‘ū Classic Light Roast
USA|Paradise Coffee Roasters

$25.00 · 113g · $22.12/100g

4 sizes
  • 113g — $25.00 ($22.12/100g)
  • 340g — $60.00 ($17.65/100g)
  • 907g — $150.00 ($16.54/100g)
  • 2267g — $350.00 ($15.44/100g)

Details

Origin
Ka‘ū District, Hawai‘i Island
Process
Fully washed
Variety
Hawaiian Typica, Red Catuai
BRAZYLIA VIRGINIA VELOSO – natural inoculated fermentation – 250g
Poland|Kafar

$14.36 · 250g · $5.74/100g

Details

Origin
Cerrado mineiro, Carmo do Paranaíba, Brazil
Process
natural inoculated fermentation
Variety
Red catuai
Producer
Virginia i Viviane Veloso
BRAZYLIA VIRGINIA VELOSO – natural inoculated fermentation – 1000g
Poland|Kafar

$67.91 · 1000g · $6.79/100g

Details

Origin
Cerrado mineiro, Carmo do Paranaíba, Brazil
Process
natural inoculated fermentation
Variety
Red catuai
Producer
Virginia i Viviane Veloso
leticia cruz
Germany|Neues Schwarz
In StockCosta Rica

$14.68

Details

Origin
Costa Rica, Tarrazú
Process
Red Honey
Variety
Red Catuai
Producer
Leticia Cruz, Bean Voyage
BRAZIL - Brasilien Espresso - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai
BRAZIL - Brasilien Filterkaffee
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Natural
Variety
yellow Catuai; red Catuai