
Steady State Roasting
Kerchache Wush Wush
Kerchache Wush Wush is a Yirgacheffe, Ethiopia, 120hr fermentation natural, Wush Wush coffee from Steady State Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- 120hr fermentation natural
- Variety
- Wush Wush
- Producer
- Kerchache washing station
Available Sizes▾
- 283g — $28.00 ($9.89/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Kerchache Wush Wush
Kerchache Wush Wush is a Yirgacheffe, Ethiopia, 120hr fermentation natural, Wush Wush coffee from Steady State Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- 120hr fermentation natural
- Variety
- Wush Wush
- Producer
- Kerchache washing station
Available Sizes
- 283g — $28.00 ($9.89/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Ethiopia 120hr fermentation natural Wush Wush

Wush Wush - Anaerobic Natural
Ethiopia 120hr Anaerobic Natural Heirloom
Vesta Coffee Roasters
$35.00

kebede wako
Äthiopien, Yirgacheffe Natural Kurume, Wolisho, JARC
Neues Schwarz
$14.71

kebede wako
Äthiopien, Yirgacheffe Natural Kurume, Wolisho, JARC
Neues Schwarz
$14.71

Wush Wush, Ethiopia
Guji Natural Heirloom
Elixr Coffee
$24.00

Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri
Yigarcheffe, Ethiopia Washed Hierloom
Wes Ngopi
$8.25

Ethiopia - Wush Wush
Chito, Ethiopia Natural Wush Wush
SK Coffee
$28.00
Description
It's finally back! If you’ve ever wanted to try a truly unique coffee, this is a great place to start. Wush Wush is a rare varietal and with the 120 hours of fermentation this coffee experiences prior to processing, this is a highly complex and unique cup. Note: Due to the intensive processing of this coffee it is often very inconsistent in color. Please understand that this doesn't affect the taste/flavor...and yes you did get the correct coffee. COFFEE DEETS CONTINENT: Africa COUNTRY: Ethiopia REGION: Yirgacheffe VARIETAL: Wush Wush FARM: Kerchache washing station PROCESS: 120hr fermentation natural ALTITUDE: 1900 meters
About Steady State Roasting
- Location
- California, United States
- Region
- North America









