
Elixr Coffee
Wush Wush, Ethiopia
Wush Wush, Ethiopia is a Guji, Natural, Heirloom coffee from Elixr Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Wush Wush, Ethiopia
Wush Wush, Ethiopia is a Guji, Natural, Heirloom coffee from Elixr Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 340g — $24.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Similar coffees to this Guji Natural Heirloom

Ethiopia Ginbo Wush Wush Natural
Ethiopia Natural Wush Wush
Sparrow Coffee
$27.50

Wush Wush - Anaerobic Natural
Ethiopia 120hr Anaerobic Natural Heirloom
Vesta Coffee Roasters
$35.00

Ethiopia - Wush Wush
Chito, Ethiopia Natural Wush Wush
SK Coffee
$28.00

Ethiopia Guji Hambela Wamena
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$16.34

Guji Rassa Washed
Ethiopia Washed Heirloom
Rose Coffee
$20.44

Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri
Yigarcheffe, Ethiopia Washed Hierloom
Wes Ngopi
$8.23
Description
Introducing another stunning offering from our Ethiopian selections this year. This is a fairly rare variety called Wush Wush, which is an Ethiopian native variety, but made popular in Colombia. The coffee comes from the Guji zone, near the town of Yirba Muda Ethiopia, and it is meticulously processed at the Ana Sora washing station, which is owned by Israel Degefa, who owns 35 washing stations in the country. This particular station is one of the highest elevations in Guji. Although not certified, this is is also an organic coffee! After last year's Wush Wush sold out in 2 weeks, we knew we had to buy more, and are extremely pleased to present this stunning lot! This coffee wonderful stone fruit and wild flavors. A natural process single origin coffee from Ethiopia. Region: Guji Variety: Heirloom Process: Natural Altitude: 1800 - 2300 meters We Taste: Cherry Cola / White Grape / Lime Zest








