
Steady State Roasting
Campo Hermosa Pink Bourbon Watermelon
Campo Hermosa Pink Bourbon Watermelon is a Quindío, Colombia, Anaerobic Honey, Pink Bourbon coffee from Steady State Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindío, Colombia
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Campo Hermosa
Available Sizes▾
- 283g — $42.00 ($14.84/100g)
- 907g — $100.00 ($11.03/100g)

Campo Hermosa Pink Bourbon Watermelon
Campo Hermosa Pink Bourbon Watermelon is a Quindío, Colombia, Anaerobic Honey, Pink Bourbon coffee from Steady State Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Quindío, Colombia
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Campo Hermosa
Available Sizes
- 283g — $42.00 ($14.84/100g)
- 907g — $100.00 ($11.03/100g)
Similar coffees to this Quindío, Colombia Anaerobic Honey Pink Bourbon

Colombia Espejo Honey - Honey Processed Pink Bourbon
Quindío, Colombia Honey
Color Roasters
$26.00

Colombia Pink Bourbon Honey IPA Drip Coffee
Colombia Honey Pink Bourbon
Julith Coffee
$21.78

Colombia Huila Community Lot - Pink Bourbon
Colombia washed w/ 30-40hr fermentation pink bourbon
Gracenote Coffee
$29.00

El Espejo
Huila Honey Pink Bourbon
Regalia Coffee
$29.00

Colombia - Quebraditas - Pink Bourbon Washed Thermalshock
Oporapa, Santa Rosa, Colombia Experimental Pink Bourbon
Wes Ngopi
$7.56
Description
Indulging in this coffee almost feels like cheating—it's simply that delicious. The flavor profile here is so fruity and juicy, it's like a watermelon jolly rancher on the cupping table. This coffee is also super versatile in brewing, so whatever method you choose, it never fails to impress. COFFEE DEETS CONTINENT: South America COUNTRY: Colombia REGION: Quindío VARIETAL: Pink Bourbon FARM: Campo Hermosa FARMER: Edwin Noreña PROCESS: Anaerobic Honey ALTITUDE: 1650-1700 masl BREW THIS Choose your own adventure! Hot water, over the top, or opt for a cold brew. This coffee makes a delightfully flavorful cup with every brew method, you can't go wrong. ABOUT THE FARM Campo Hermosa is a 4 hectare specialty family farm in the heart of the Colombian coffee triangle—located at 1650-1700 masl, in the department of Quindío. The farm was inherited by three brothers. Only the youngest brother, Edwin, has continued cultivating and processing coffee on the farm. Edwin has always been interested in agricultural business and farm work. He began with organic tomatoes back in 2012 and plantains. Coffee then became a more attractive business which further advanced his curiosity about processing and varieties. The farm experiences longer days of sunlight and has a fresh, humid & tropical microclimate with temperatures that range from 55°F at night to 71°F during the day.
About Steady State Roasting
- Location
- California, United States
- Region
- North America





