
Sump Coffee
**NEW** BOLIVIA Apolo
**NEW** BOLIVIA Apolo is a Bolivia coffee from Sump Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Bolivia
- Producer
- Apolo
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)

**NEW** BOLIVIA Apolo
**NEW** BOLIVIA Apolo is a Bolivia coffee from Sump Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Bolivia
- Producer
- Apolo
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $53.00 ($5.84/100g)
Similar coffees to this Bolivia

Alasitas, Gesha, Coco Natural, Bolivia
Bolivia Coco Natural Gesha
Homeground Coffee Roasters
$39.00

AUTUMN COFFEE
Apaneca, El Salvador Natural Bourbon
The Barn
$18.09

Los Rodriguez – Geisha Apex
Bolivia Natural Coco Geisha Apex
Sweven Coffee
$23.87

David Mamani
Caranavi, Bolivia Natural Pacamara
Eight Ounce Coffee
$31.99

MONOGRAM - Luis Choquehuanca
Bolivia Washed Caturra
Speciality Coffee CA
$21.00

MONOGRAM - Luis Choquehuanca - Espresso
Bolivia Washed Caturra
Speciality Coffee CA
$21.00
Description
This coffee comes to us from the APCA Cooperative in La Paz, Bolivia. Asociación de Productores de Café de Apolo, or APCA for short, represents the small village of Apolo, which lies between the eastern slopes of the Andes and the Amazon Basin. APCA works with smallholder farmers in the village to provide access to specialty markets, training and education programs, and funding for processing infrastructure which directly contribute to the quality of each lot. Apolo’s close proximity to Madidi National Park creates a unique and rich biodiveristy wherein the coffee farmer and native wildlife benefit from each other. Coffee is grown beneath diverse shade canopies that help maintain wildlife habitat while supporting healthy soils and resilient farming systems. This coffee feels right at home with the coming fall season. The cup opens with a bright sweet note of golden raisin, followed by black tea and warm pie spice notes that speak to cooler days ahead. Hidden amongst those notes is a subtle hint of orange citrus similar to clementine, but perhaps a bit more tart.






