
Sump Coffee
COLOMBIA Paola Trujillo
COLOMBIA Paola Trujillo is a Colombia, Washed / Thermal Shock, Pink Bourbon coffee from Sump Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed / Thermal Shock
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Paola Trujillo
Available Sizes▾
- 340g — $33.50 ($9.85/100g)
- 907g — $80.50 ($8.88/100g)

COLOMBIA Paola Trujillo
COLOMBIA Paola Trujillo is a Colombia, Washed / Thermal Shock, Pink Bourbon coffee from Sump Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed / Thermal Shock
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Paola Trujillo
Available Sizes
- 340g — $33.50 ($9.85/100g)
- 907g — $80.50 ($8.88/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed / Thermal Shock Pink Bourbon

Colombia - Quebraditas - Pink Bourbon Washed Thermalshock
Oporapa, Santa Rosa, Colombia Experimental Pink Bourbon
Wes Ngopi
$7.54
El Paraiso Pink Bourbon Washed
Cauca, Colombia Washed Pink Bourbon
Hatch Crafted Coffee
$24.71

Luis Aguire
Tolima, Colombia Washed Pink Bourbon
Eight Ounce Coffee
$26.99

Colombia Truji Y Angelita 1
Colombia - Cauca Washed Pink Bourbon
Cat & Cloud
$36.33

El Paraiso PB Washed
Cauca, Colombia Washed Pink Bourbon
Eight Ounce Coffee
$22.99

Sebastian Ramirez
Colombia - Quindio Washed Pink Bourbon
Little Wolf
$21.00
Description
This coffee comes to us from Patio Bonita, a farm in Caldona, Cauca founded by Don Carlos Trujillo, who’s been producing high quality lots for nearly four decades. His daughter Paola manages the fermenting and processing endeavors. With a background in chemical engineering, Paola returned home to work alongside her parents and quickly became devoted to improving every stage of cultivation and processing. Her family tends a wide collection of varieties including Bourbon Rosado, Gesha, SL28, Typica, Laurina, and one of the most rare and fascinating varieties in the world, Wush Wush. This particular lot is a washed Pink Bourbon that has undergone a thermal shock protocol to kickstart the fermentation process. Paola is known for her ability to cultivate delicate floral notes in her coffees through innovative processing methods, and this lot is no exception. We taste clear notes of bergamot and rose tea. The cup is sweet throughout, similar to wildflower honey.






