
Swerl Coffee Roasters
Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy is a Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda, Natural, SL28 coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda
- Process
- Natural
- Variety
- SL28
- Producer
- 11 Farmers from the Kyabwire village
Available Sizes▾
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $93.00 ($9.30/100g)

Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy is a Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda, Natural, SL28 coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda
- Process
- Natural
- Variety
- SL28
- Producer
- 11 Farmers from the Kyabwire village
Available Sizes
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $93.00 ($9.30/100g)
Similar coffees to this Natural SL28

uganda natural
rwenzori mts, Uganda anaerobic natural SL14 & SL34
The Source Coffee Roasters
$19.00

Uganda Sipi Falls (5 bags)
Uganda Washed SL28
Yaggy Road Roasting Co
$60.00

Bugimotwa (CM Natural) - Uganda
Kabeywa, Mt Elgon Natural SL-14, SL-28 & Nyasaland
Monastery Coffee
$15.74

The Coffee Yards 96 Hour Natural | Uganda | Natural
Uganda Natural SL14, SL28, Nyasaland
St. Kilda Coffee
$22.75

Uganda Sipi Falls (5lb bag)
Uganda Washed SL28
Yaggy Road Roasting Co
$67.50

Uganda Sipi Falls Natural
Uganda Natural SL-28
Huckleberry Roasters
$25.00
Description
Juicy and fruit-forward. Tasting like wild strawberries, with hints of tropical fruits. A beautiful expression of SL28. Origin: Uganda Region: Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda Producer: 11 Farmers from the Kyabwire village Elevation: 1700 - 1900 masl Variety: SL28 Process: Natural Coffees are floated and sorted 3 times before processing. The cherries are then fermented in sealed barrels for 48-72h until reaching a pH of 3.5. Dried on raised beds for 4-7 days until reaching a moisture content of around 20%. They are then stored in bags and undergo a second fermentation of 120h in a dark environment to enhance a higher sugar level before being brought out to dry again for another 15-20 days until moisture reaches 10%. Roasted for: Filter - Our first ever Ugandan lot from the amazing Empaako collective, bringing smaller scale farmers together in Western, Uganda. We were very fortunate to meet Kabuuka Elimethidas, co-founder and producer at Empaako Collective, at World of Coffee Brussels earlier this year. We’re incredibly grateful to him for introducing us to this beautiful coffee and to represent the producers of Kyabwire. Being able to share the coffee of the Kyabwire farmers with you is a testament to Semilla’s overall goal to represent farmers at the very periphery of the supply chain. The farmer’s coffee gardens individually average up less then 0.75 acres, some even under 0.25 acres. Meaning a majority of their lots are too small for traditional export, but by joining together they are able to ship their coffee under the Kyabwire name. Thanks to enormous efforts of Kajumba Stella one of Kyabwire's producers, the group is having better access to the market and information. Through learning how to use a smartphone they're able to enter the harvest data of the 11 growers from their remote area, even having to go to the city center to get enough data to run the Emata financing app. Empaako Collective and Semilla were able export to Europe in this very first season of the Kyabwire group. In the past, the farmers in the villages of Nyango, Lwabana and Kighumu have been victims of several fraudulent practices of intermediaries and small cooperatives who took cherries on debt and never showed up again. The group also shared more insights in intermediaries behaviour at purchasing the growers cherries: While there was never a transparency on pricing (even changing throughout the day, usually dropping massively in late afternoon), many buyers have also used rigged scales which would weigh up to 7kg less than what’s actually been delivered. Thus, another key policy within Empaako’s operation is only working with agents who are part of the very same community and have been confirmed as trustworthy by the whole group.
More from Swerl Coffee Roasters

Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00

AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets
$26.00

Roberto Mata Espresso - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
$25.00
![[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/BishanWate_Espresso.jpg?v=1787227031)
[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)
$16.00
![[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/jpg-2.jpg?v=1785504623)
[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
$18.00

Bishan Wate Filter - Ethiopia // Washed Ethiopian Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00
