BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Uganda Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Uganda.

72 in stock44 roasters12.3/mo avg

Origin

Uganda

72 in stock · 65 roaster-direct

Price / 100g

$4.70 – $10.33

median $7.28 · 62 lots

Top regions

Eastern Uganda, Kapchorwa, Upper Bukyabo

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

SL28, SL14, Nyasaland

Just arrived

Last updated 2026-09-29

65 coffees from Uganda — page 1 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mukuru
USA|Little Wolf

$19.50 · 226g · $8.63/100g

3 sizes
  • 226g — $19.50 ($8.63/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Uganda, Mt. Elgon
Process
Anaerobic Natural
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
Producer
Mukuru
AMBE
Germany|SUEDHANG
In StockUgandaUncommon

$18.43 · 250g · $7.37/100g

Details

Origin
Zombo, West Nile, Uganda
Process
anaerobic natural
Variety
SL14, Bourbon
Producer
Ambe Microstation
Kigezi Valley Natural
USA|Ceto

$18.25 · 120g · $15.21/100g

Details

Origin
Kigezi, South Western Uganda
Process
Natural
Variety
Nyasaland [Typica lineage directly related to Jamaica Blue Mountain Typica]
Producer
Kigezi Valley
NOMNOM Robusta Dark Roast
Canada|De Mello Coffee

$10.59 · 227g · $4.66/100g

2 sizes
  • 227g — $10.59 ($4.67/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Mt. Elgon, Bugisu, Uganda
Process
Natural
Variety
Robusta A_Screen 17
Producer
Smallholder
Uganda Sipi Falls
Philippines|Wide Awake Coffee

$8.32 · 100g · $8.32/100g

4 sizes
  • 100g — $8.32 ($8.32/100g)
  • 200g — $15.68 ($7.84/100g)
  • 500g — $44.81 ($8.96/100g)
  • 1000g — $76.81 ($7.68/100g)

Details

Origin
Sipi, Kapchorwa District, Uganda
Process
Extended Fermentation Washed
Variety
SL 14 and SL 28
Uganda Zukuka Bora  | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Muyanda Mt Elgon, Uganda
Process
Washed
Variety
SL 14 & SL 28
Uganda Sipi Falls Natural
USA|Huckleberry Roasters

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-28
Producer
Sipi Falls Wet Mill
Bulaago
South Africa|Origin Roasting

$26.54 · 250g · $10.61/100g

2 sizes
  • 250g — $26.54 ($10.61/100g)
  • 1000g — $95.47 ($9.55/100g)

Details

Origin
Bulaago, Mt Elgon, Eastern Uganda
Process
Natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Buwobodeya / Washed / Uganda / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$21.88 · 250g · $8.75/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Smallholder producers
Uganda Bulambuli
Japan|Townsfolk Coffee

$9.00 · 100g · $9.00/100g

3 sizes
  • 100g — $9.00 ($9.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 400g — $32.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
Sl28, Sl34, SL14
Producer
Smallholders
Uganda - Namugowa
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Mt Elgon, eastern Uganda
Process
washed (cherry fermentation)
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
The Coffee Gardens Project
Uganda - Namugowa
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Mt Elgon, eastern Uganda
Process
washed (cherry fermentation)
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
The Coffee Gardens Project
Isaac Obua [Washed]
France|Tanat Coffee

$15.82 · 200g · $7.91/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Lavé
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Isaac Obua
uganda natural
UK|The Source Coffee Roasters

$19.00 · 250g · $7.60/100g

2 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
rwenzori mts, Uganda
Process
anaerobic natural
Variety
SL14 & SL34
Uganda Zukuka Bora  | Muyanda Mt Elgon (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Muyanda Mt Elgon, Uganda
Process
Washed
Variety
SL 14 & SL 28
[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
11 Farmers from the Kyabwire village
UGANDA MOUNTAIN HARVEST YELLOW HONEY
USA|Push x Pull

$25.00 · 283g · $8.83/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Yellow honey
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Producer
Smallholder farms
Plum Butter
Netherlands|DAK

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $69.97 ($7.00/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28
Midnight Flyer
UK|Full Court Press

$16.58 · 200g · $8.29/100g

3 sizes
  • 200g — $16.58 ($8.29/100g)
  • 500g — $36.47 ($7.29/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
SL28 SL14
Kikai PB, Kenya
Australia|Patricia Coffee Brewers

$17.56 · 200g · $8.78/100g

2 sizes
  • 200g — $17.56 ($8.78/100g)
  • 1000g — $64.62 ($6.46/100g)

Details

Origin
Mount Elgon, Bungoma County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11
Producer
About 2,400 smallholders
Slow Brew
UK|Workshop Coffee

$21.00 · 250g · $8.40/100g

3 sizes
  • 250g — $21.00 ($8.40/100g)
  • 500g — $41.00 ($8.20/100g)
  • 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Details

Origin
Pitalito, Colombia & Sisiyi, Uganda
Process
Washed
Variety
SL14, SL28, Castillo, Caturra & V. Colombia
Producer
Around 200 smallholder farmers
UGANDA Norman Mukuru
Czechia|BeBerry Coffee

$16.74 · 250g · $6.70/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Producer
Norman Mukuru
Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $93.00 ($9.30/100g)

Details

Origin
Kyabwire, Kazingo - Rwenzori Mountains, Western Uganda
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
11 Farmers from the Kyabwire village
Uganda: Yembek Anaerobic Natural
USA|Broadsheet Coffee

$25.50

Details

Origin
Kapchorwa, Uganda
Process
Anaerobic Natural
Variety
SL-34, others
Producer
Sipi Falls community
Bukonzo Dream
UK|Full Court Press

$16.58 · 200g · $8.29/100g

3 sizes
  • 200g — $16.58 ($8.29/100g)
  • 500g — $36.47 ($7.29/100g)
  • 1000g — $66.32 ($6.63/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL28 SL14
'Misfits' Uganda Drugar Natural
UK|Skylark Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $58.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Fully natural, home-dried by coffee-growing smallholders
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Jukia Park
Netherlands|Keen Coffee

$15.59 · 250g · $6.24/100g

3 sizes
  • 250g — $15.59 ($6.24/100g)
  • 1000g — $50.97 ($5.10/100g)
  • 1000g — $91.02 ($9.10/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
48-hour fermented natural
Variety
SL14
Producer
Lucy Agenpanga (with the input from small scale farmers in a radius of 10KM)
Kighuthu, Uganda - Espresso
UK|Machina Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Smallholder Farmers
UGANDA Kiliti Washed WX
Sweden|Coffea Circulor

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $65.99 ($6.60/100g)

Details

Origin
Bukyabo, Sironko District, Uganda
Process
Washed, Fermented with cherry skin
Variety
Nyanzaland, SL14, SL28
Producer
Smallholders
UFO 200g
Sweden|Lykke Kaffegårdar

$11.96 · 250g · $4.78/100g

Details

Origin
Bwesumbu County - Rwenzori Mountains, Uganda
Process
Fully Washed
Variety
SL28 & SL34
The Coffee Yards 96 Hour Natural | Uganda | Natural
USA|St. Kilda Coffee

$22.75 · 227g · $10.02/100g

2 sizes
  • 227g — $22.75 ($10.02/100g)
  • 2268g — $142.75 ($6.29/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Uganda - Mubuku
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Naturel Anaerobic
Variety
SL-14
Kighuthu, Uganda - Filter
UK|Machina Coffee

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $53.05 ($5.31/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Extended Fermentation Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Smallholder Farmers
Karambi, Uganda - Espresso
UK|Machina Coffee

$13.93 · 250g · $5.57/100g

2 sizes
  • 250g — $13.93 ($5.57/100g)
  • 1000g — $45.10 ($4.51/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28, Regional Landraces
Producer
Various smallholders
Uganda / Zukuka Bora Washed
UK|NewGround Coffee

$19.23 · 200g · $9.62/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Uganda – Zebigi
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda
Process
washed
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Uganda – Zebigi
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda
Process
washed
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Small Talk
Canada|Detour Coffee Roasters

$15.88 · 300g · $5.29/100g

3 sizes
  • 300g — $15.88 ($5.29/100g)
  • 1000g — $48.71 ($4.87/100g)
  • 2270g — $105.89 ($4.67/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Double Anaerobic
Variety
Nyasland, SL-14, and SL-28
Producer
Makali
Sironko, Uganda
Spain|Atmans Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

3 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $59.17 ($5.92/100g)
  • 2000g — $114.92 ($5.75/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Lavado
Variety
SL28 & SL34
Producer
Sironko CWS
Kapsokisio
Norway|Tim Wendelboe

$19.00 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Kenya, Mount Elgon
Process
Washed
Variety
K7, SL28, SL34
Producer
Several smallholders farmers
Kisinga
Ireland|Bell Lane Coffee

$16.00 · 250g · $6.40/100g

6 sizes
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 250g — $16.00 ($6.40/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)
  • 1000g — $41.00 ($4.10/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
Mixed
Producer
Kisinga Washing Station
Mother’s Blend
Czechia|Father’s Coffee

$15.10 · 250g · $6.04/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda / Gedeb, Ethiopia
Process
washed / natural (dry)
Variety
SL14, SL28, Nyasaland / Heirloom
Producer
Ephtah Specialty Coffee
04PM
Switzerland|Chronic.
In StockBlend

$11.42 · 250g · $4.57/100g

3 sizes
  • 250g — $11.42 ($4.57/100g)
  • 250g — $12.02 ($4.81/100g)
  • 1000g — $40.28 ($4.03/100g)

Details

Origin
Pérou et Ouganda
Process
Washed et Natural
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda et Rubanga Cooperative Society Ltd
05AM
Switzerland|Chronic.
In StockBlend

$10.82 · 250g · $4.33/100g

Details

Origin
Ouganda et Pérou
Process
Washed et Natural
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Cooperativa Agraria Cafetalera Valle Alto Ltda et Rubanga Cooperative Society Ltd
UGANDA ZEBIGI – fully washed – 1kg
Poland|Kafar

$67.91 · 1000g · $6.79/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
bourbon
Producer
kooperatywa Coffee Gardens
UGANDA ZEBIGI – fully washed – 250g
Poland|Kafar

$17.95 · 250g · $7.18/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Washed
Variety
bourbon
Producer
kooperatywa Coffee Gardens
Sironko
Netherlands|Shokunin Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Rwenzori, Uganda
Process
natural
Variety
SL14, SL28
Index - Espresso Blend
UK|Machina Coffee

$12.60 · 250g · $5.04/100g

2 sizes
  • 250g — $12.60 ($5.04/100g)
  • 1000g — $41.12 ($4.11/100g)

Details

Origin
Sumatra, Brazil & Uganda
Process
Washed, Pulped Natural & Natural
Variety
Catimor, Typica | Mundo Novo, Red Catucai |SL14 & SL18