![[ODD B] Roberto Mata Filter - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/Roberto_Mata_Filter.jpg?v=1790182194)
Swerl Coffee Roasters
[ODD B] Roberto Mata Filter - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
[ODD B] Roberto Mata Filter - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate is a Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica, Lactic Fermentation Natural, Caturra coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica
- Process
- Lactic Fermentation Natural
- Variety
- Caturra
- Producer
- Roberto Mata Naranjo
Available Sizes▾
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $62.00 ($6.20/100g)
![[ODD B] Roberto Mata Filter - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/Roberto_Mata_Filter.jpg?v=1790182194)
[ODD B] Roberto Mata Filter - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
[ODD B] Roberto Mata Filter - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate is a Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica, Lactic Fermentation Natural, Caturra coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica
- Process
- Lactic Fermentation Natural
- Variety
- Caturra
- Producer
- Roberto Mata Naranjo
Available Sizes
- 250g — $18.00 ($7.20/100g)
- 1000g — $62.00 ($6.20/100g)
Similar coffees to this Tarrazú, Valle de Dota, Costa Rica Lactic Fermentation Natural Caturra

Costa Rica: Finca Frailes
Tarrazú Anaerobic Natural (anaerob bärtorkat) Caturra
Muttley & Jacks Coffee Roasters
$11.00

Filter Coffee - Jorge Vásquez - Catuai Natural
Costa Rica Natural Catuai
Paso Paso
$13.38

Tanat - Hellen Mora - Costa Rica - Anaerobic Natural
Costa Rica Anaerobic Natural Caturra
Speciality Coffee CA
$21.00

Costa Rica - Los Campos
Costa Rica, Los Santos (Tablón del Guarco) Natural
Boo! Coffee Roasters
$20.00

Berry Sweet
Quindio, Colombia Berry Co-fermented Honey Process Caturra
Mae Coffee Roasters
$40.00

Costa Rica Black Honey Don Mayo
Leon Cortez Black Honey 100% Catuai
Kuma Coffee
$27.00
Description
Welcome to the Odd Bean collection. This project started from the idea of wanting to find a home for all the beans in our roastery that are waiting for someone to enjoy them. At the end of every week, we end up with small batches of leftover coffee beans that are carefully packed. This is one of our ways to pursue a no-waste lifestyle and to give a longer life to the so-called odd beans. <3 -- Full and complex. Tasting like a tropical fruit bowl, blackberry liqueur and dark chocolate. Origin: Costa Rica Region: Tarrazú, Valle de Dota Producer: Roberto Mata Naranjo Elevation: 1800 masl Variety: Caturra Process: Lactic Fermentation Natural Roasted for: Filter - This coffee is very special to us as it is produced by the legendary Roberto Mata and sourced through Plot. We first tasted Roberto's coffee in 2021, back then we did not yet have roasting operations and we were instead collaborating with some of the best roasters out there. Roberto has accumulated 50 years of experience in coffee cultivation. He has focused extensively on processing, continually refining his fermentation recipes. Due to his drive and curiosity, he has been regarded as a pioneer in sustainable coffee farming for decades. Four years ago, he, along with his wife Doris and their five children, founded a small family business. Directly behind their home is their own washing station, equipped with a water-efficient Ecopulper. All lots are dried on raised beds and protected from the midday sun with shade nets. His focus is on producing honey and natural lots. All cherries are hand-picked at peak ripeness on Las Nubes Farm and meticulously sorted to remove underripe or damaged fruit. To initiate fermentation, Roberto adds a measured amount of juice from previous pre-fermented cherries to the freshly harvested whole cherries. This inoculates the batch with an active community of lactic acid bacteria and yeasts, accelerating fermentation and enhancing flavor complexity. The cherries and juice are sealed inside stainless steel tanks to create an oxygen-free environment. Over the next 72 hours, lactic acid bacteria convert natural sugars into lactic acid, lowering the pH and producing creamy, fruit-forward notes. Once the ideal pH is reached, the cherries are removed and dried in thin layers on raised African beds, turned regularly for even drying until the moisture content reaches 10–12%. The result is an intensely sweet, vibrant coffee with tropical fruit character, a silky mouthfeel, and a clean lactic finish — a signature of Roberto Mata’s lactic fermentation style. Every season the coffees from Roberto truly make an impression, and we are glad to be able to share this lot with you this year.
More from Swerl Coffee Roasters

Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00

AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets
$26.00

Roberto Mata Espresso - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
$25.00
![[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/BishanWate_Espresso.jpg?v=1787227031)
[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)
$16.00
![[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/jpg-2.jpg?v=1785504623)
[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
$18.00

Bishan Wate Filter - Ethiopia // Washed Ethiopian Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00
