
The Barn
OUR PLOT DATERRA
OUR PLOT DATERRA is a Cerrado, Brazil, Black Honey, Aramosa coffee from The Barn.
In stock since:
Details
- Origin
- Cerrado, Brazil
- Process
- Black Honey
- Variety
- Aramosa
- Producer
- Daterra
Available Sizes▾
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $74.64 ($7.46/100g)

OUR PLOT DATERRA
OUR PLOT DATERRA is a Cerrado, Brazil, Black Honey, Aramosa coffee from The Barn.
In stock since:
Details
- Origin
- Cerrado, Brazil
- Process
- Black Honey
- Variety
- Aramosa
- Producer
- Daterra
Available Sizes
- 250g — $19.23 ($7.69/100g)
- 1000g — $74.64 ($7.46/100g)
Similar coffees to this Cerrado, Brazil Black Honey Aramosa

Brazil Sitio Pedro Varinhasa Arara Honey 2025 CoE Washed & Honey #4
Brazil Honey Arara*
GOÛT & CO
$5.99

Daterra Aramosa
Brazil Anaerobic Natural Aramosa
Monogram Coffee
$28.94
![[ODD B] Casa Almeida Barreto - Brazil](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/ARARA_NAT_2025_FILTER.png?v=1738320854)
[ODD B] Casa Almeida Barreto - Brazil
Minas Gerais, Brazil Honey Arara
Swerl Coffee Roasters
$14.00

Cosmo Plum {Espresso}
Colombia Honey Field Blend
CoolBeans
$21.00

Daterra {Filter}
Brazil Pulped Natural Yellow Catuai, Paraiso
CoolBeans
$20.00
Cosmo Plum
Colombia Honey Field Blend
DAK
$18.15
Description
Our Plot is the result of five years working with Daterra to explore the potential of Aramosa coffee. This season, a Black Honey lot stood out for its abundant sweetness and aromatic fruit. Cherry and blueberry combine with syrupy cola notes, before oolong tea and vanilla emerge in a smooth, creamy finish. A distinctive expression of Brazilian specialty coffee.






