
The Barn
VOLCAN AZUL
VOLCAN AZUL is a West Valley, Costa Rica, Natural, Caturra coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- West Valley, Costa Rica
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra
- Producer
- Alejo Castro Kahle
Available Sizes▾
- 250g — $19.80 ($7.92/100g)
- 1000g — $76.92 ($7.69/100g)

VOLCAN AZUL
VOLCAN AZUL is a West Valley, Costa Rica, Natural, Caturra coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- West Valley, Costa Rica
- Process
- Natural
- Variety
- Caturra
- Producer
- Alejo Castro Kahle
Available Sizes
- 250g — $19.80 ($7.92/100g)
- 1000g — $76.92 ($7.69/100g)
Similar coffees to this West Valley, Costa Rica Natural Caturra

Café Volcan Azul - Caturra
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul Natural Caturra
Terres de Café
$22.64

Coffee Volcan Azul Caturra - KG
Costa Rica - Vallée centrale / Finca Volcan Azul Natural Caturra
Terres de Café
$81.81

Coffee Volcan Azul Decaffeinated
Costa Rica - Volcan Poas / Finca Volcan Azul Honey Process Caturra
Terres de Café
$28.33

Costa Rican | Las Lajas | Natural
Costa Rica Natural Catuai, Caturra
Coffee Bros.
$13.40

Costa Rica Las Lajas Natural
Costa Rica Natural
Onyx Coffee Lab
$9.50

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
Washed SL28
April
$37.90
Description
Sweet and expressive, Volcan Azul Caturra reveals vibrant notes of dried fig and blueberry. A beautifully crafted natural process coffee from one of the most celebrated producers in Costa Rica.







