BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Autumn Amber Low Temperature Natural Catimor & Typica
USA|Thoughtful Coffee

Thoughtful Coffee

$24.00120gIn Stock

Autumn Amber Low Temperature Natural Catimor & Typica

Autumn Amber Low Temperature Natural Catimor & Typica is a Lincang, Yunnan, China, Low-temperature natural, Catimor & Typica coffee from Thoughtful Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Thoughtful Coffee

Details

Origin
Lincang, Yunnan, China
Process
Low-temperature natural
Variety
Catimor & Typica
Producer
Autumn Amber
Available Sizes▾
  • 120g — $24.00 ($20.00/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 240g — $20.00 ($8.33/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)

Description

Origin: China Region: Lincang, Yunnan Farm: Autumn Amber Varietal: Catimor & Typica Processing: Low-temperature natural Elevation: 1600+ Profile: plum, wine-y, phenol finish Price per lb (shipping + greens): $9.86 About the coffee: This microlot from Autumn Amber Estate is a low-temperature natural process. Only fully ripe red cherries were carefully selected and fermented indoors for 18 days under controlled low temperatures to maintain clarity and aromatic precision. After fermentation, the cherries were gently dried in a mechanical dryer for approximately two weeks until reaching stable moisture content. Roaster's notes: This was our favorite of around 16 Chinese coffees we received last year. What intrigued me about this was how it expressed balance while still primarily focusing on terroir. Usually with Chinese coffees, you get very strong funk, or really heavy wood and earth tones. This coffee seems to tame both edges, resulting in something very drinkable. Brewing Notes: V60 Water temp: 85C+ Brew recipe: 0. 18g grounds a tad coarser 1. 60mL bloom (for 40 seconds) 2. 60mL second bloom (until water drains) 3. pour to 300mL -- apply light swirls if grounds are sticking to brewer sides This one is interesting since when dialing in, the levers for complexity and balance were super clear. Our fast (and light) roast expressed this really unique purple hued funk. But then our slower roast tamed down the phenol notes that was very sweet and pleasant, but lacked the peak of the short roast. We ended up doing two roasts and blending (by accident -- lol). One that was longer (by 20 seconds - 11.3% WL) and another that was shorter (10.72% WL). If you find the brew too sharp, consider rounding it out with an immersion step. Rest notes: I'd rest it 4 weeks+. Additional Notes: Learn more about how we price our coffee here.

About Thoughtful Coffee

Location
New York, United States
Region
North America
Visit Thoughtful Coffee →