
Thoughtful Coffee
La Curva Washed Castillo
La Curva Washed Castillo is a Santa Cruz De Mora, Venezuela, Washed, Villa Nueva, Castillo coffee from Thoughtful Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Santa Cruz De Mora, Venezuela
- Process
- Washed
- Variety
- Villa Nueva, Castillo
- Producer
- La Curva
Available Sizes▾
- 120g — $22.00 ($18.33/100g)
- 240g — $23.00 ($9.58/100g)
- 240g — $18.00 ($7.50/100g)
- 907g — $73.00 ($8.05/100g)

La Curva Washed Castillo
La Curva Washed Castillo is a Santa Cruz De Mora, Venezuela, Washed, Villa Nueva, Castillo coffee from Thoughtful Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Santa Cruz De Mora, Venezuela
- Process
- Washed
- Variety
- Villa Nueva, Castillo
- Producer
- La Curva
Available Sizes
- 120g — $22.00 ($18.33/100g)
- 240g — $23.00 ($9.58/100g)
- 240g — $18.00 ($7.50/100g)
- 907g — $73.00 ($8.05/100g)
Similar coffees to this Santa Cruz De Mora, Venezuela Washed Villa Nueva, Castillo

Aldea La Chota
Cajamarca, Peru Anaerobic Washed Caturra
Corvus Coffee
$15.00

Jairo Arcila: Washed
Villarazo, Colombia Washed Castillo
Eight Ounce Coffee
$21.99
![Manhattan Coffee - Viani [Filter]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/1013/7409/9739/files/9ed4c861-39b7-4125-b352-c1b17b6e1473.webp?v=1781023580)
Manhattan Coffee - Viani [Filter]
Colombia Washed Colombia, Castillo, Typica
Speciality Coffee CA
$15.00

La Pradera Castillo Organic
Santander, Colombia Washed Castillo
Steady State Roasting
$26.00
Description
Origin: Venezuela Region: Santa Cruz De Mora Farm: La Curva Varietal: Villa Nueva, Castillo Processing: Washed Elevation: 1800 masl Profile: pomegranate, plum, juicy Price per lb (shipping + greens): $5.45 About the farmer: N/A About the coffee: N/A Roaster's notes: Our first coffee from Venezuela. This lot has high acidity that expresses once cooled. The profile of this is very different than its neighboring Colombian coffees. We purchased this coffee since we don’t come across too many (more like zero) coffees from Venezuela. Then I dug into why we don’t see a ton of Venezuelan coffee, and I learned that they used to be a top exporter in the 1800s, but due to the discovery of oil and a mix of government/economic issues, coffee exports have since decreased. Anyway, consider this one if you are looking to try coffee from a new region. Brewing Notes: V60 Water temp: 90-93C Brew recipe: 0. 18g grounds on the coarse 1. 60mL bloom (for 40 seconds) 2. 60mL second bloom (until water drains) 3. 90mL pour 4. pour to 300mL -- apply light swirls if grounds are sticking to brewer sides You want minimal contact time to pull the acids out. You don't want a long brew sitting in immersion as longer extraction in the end results in the wood coming out stronger. Rest notes: I'd leave it alone for 3+ weeks if possible. Additional Notes: Learn more about how we price our coffee here.
More from Thoughtful Coffee

Bare Bona Zuria White Honey
$23.00

El Roble - Washed Gesha
$25.00

Fugi Kiyonza Hill - Washed Red Bourbon
$23.00

Finca El Jardin Short-Fermentation Washed Chiroso Lot 2
$24.00

Demeka Becha Bona Zuria Layered Ferment
$23.00

El Turpial Semi-Washed SL28
$29.00