BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

China Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from China.

21 in stock13 roasters4/mo avg

Origin

China

21 in stock · 18 roaster-direct

Price / 100g

$6.77 – $25.43

median $10.18 · 17 lots

Top regions

Yunnan

Common processes

Natural, Washed, Honey

Top varieties

Catimor, Catimor P4, Sarchimor

Just arrived

Last updated 2026-09-29

19 coffees from China — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

China Gui Ben Espresso
Poland|HAYB

Details

Origin
China - Menglian, Yunnan
Process
Natural
Variety
Catimor
[Rested/Sale] Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
USA|Hydrangea

$18.40 · 227g · $8.11/100g

3 sizes
  • 227g — $18.40 ($8.11/100g)
  • 227g — $20.70 ($9.12/100g)
  • 227g — $23.00 ($10.13/100g)

Details

Origin
Gaosanlin Coffee Farm, Menglian County, Yunnan, China
Process
Anaerobic Honey
Variety
Catimor
Producer
Mīyánhǎntǎ (咪岩罕塔)
China Yunnan The Nest Estate Syrina Washed Dark Room Drying oma Lot
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$20.40 · 200g · $10.20/100g

Details

Origin
Lincang, Yunnan, China
Process
Washed Dark Room Drying
Variety
Syrina
Producer
Yao Dexian & YunYunNanNan
Autumn Amber Low Temperature Natural Catimor & Typica
USA|Thoughtful Coffee

$24.00 · 120g · $20.00/100g

4 sizes
  • 120g — $24.00 ($20.00/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 240g — $20.00 ($8.33/100g)
  • 907g — $76.00 ($8.38/100g)

Details

Origin
Lincang, Yunnan, China
Process
Low-temperature natural
Variety
Catimor & Typica
Producer
Autumn Amber
Torch Estate
UK|Full Court Press

$13.93 · 200g · $6.96/100g

3 sizes
  • 200g — $13.93 ($6.96/100g)
  • 500g — $30.64 ($6.13/100g)
  • 1000g — $55.71 ($5.57/100g)

Details

Origin
China
Process
Washed
Variety
Catimor
Catimor - Anaerobic Honey - Gaosanlin Coffee Farm
USA|Hydrangea

$18.00 · 114g · $15.79/100g

4 sizes
  • 114g — $18.00 ($15.79/100g)
  • 227g — $23.00 ($10.13/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2270g — $123.00 ($5.42/100g)

Details

Origin
Gaosanlin Coffee Farm, Menglian County, Yunnan, China
Process
Anaerobic Honey
Variety
Catimor
Producer
Mīyánhǎntǎ (咪岩罕塔)
Chine - Tianhao
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 270g · $7.59/100g

Details

Origin
China
Process
Naturel
Variety
Catimor
Producer
Tianhao Estate
Mellow Signature Blend [Heirloom, Catimor, Caturra]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$15.36 · 200g · $7.68/100g

2 sizes
  • 200g — $15.36 ($7.68/100g)
  • 1000g — $63.15 ($6.31/100g)

Details

Origin
Yunnan - China, Sidama Bensa - Ethiopia, Huehuetenango - Guatemala
Process
Honey and Natural processed
Variety
Catimor, Heirloom, Caturra
China Dehong Yuan Yi Yuan
Japan|Glitch Coffee & Roasters

$23.00 · 150g · $15.33/100g

2 sizes
  • 150g — $23.00 ($15.33/100g)
  • 1000g — $139.00 ($13.90/100g)

Details

Origin
China
Process
Yeast Fermentation Honey
Variety
Catimor P4 (7963)
Producer
Altitude: 1400-1580m
Catimor - Washed - "Biyesheng" Yi Nian Yi Su Collective
USA|Hydrangea

$17.50 · 114g · $15.35/100g

4 sizes
  • 114g — $17.50 ($15.35/100g)
  • 227g — $22.00 ($9.69/100g)
  • 907g — $71.00 ($7.83/100g)
  • 2270g — $142.00 ($6.26/100g)

Details

Origin
Yi Nian Yi Su Collective, Dehong, Yunnan, China
Process
Washed
Variety
Catimor
Producer
Luo Yuan Chen
Wide AwakeStrong Espresso Blend
Australia|St. Ali

$17.56 · 225g · $7.80/100g

3 sizes
  • 225g — $17.56 ($7.80/100g)
  • 500g — $31.61 ($6.32/100g)
  • 1000g — $55.49 ($5.55/100g)

Details

Origin
67% BRAZIL, 33% CHINA
Process
WASHED & NATURAL
Yuan Yi Yuan Honey-Yeast Catimor
USA|Lucienne

$23.00 · 100g · $23.00/100g

Details

Origin
China
Process
Experimental / Modern
OREA - STAC Steel Cups
USA|Entropica Coffee
In StockChinaPreorder

$40.00

Details

Origin
Made in China
Nest Estate [Geisha Natural – La Terre]
France|Tanat Coffee

$35.16 · 100g · $35.16/100g

Details

Origin
China
Process
Naturel
Variety
Geisha
Producer
The Nest Estate
Yunyun Nannan [Yeast Natural – Blue Iris]
France|Tanat Coffee

$20.37 · 200g · $10.18/100g

Details

Origin
China
Process
Yeast Natural
Variety
Catimor
Producer
Olina Caicai, Yunyun Nannan
[Rested] Catimor - Washed - "Biyesheng" Yi Nian Yi Su Collective
USA|Hydrangea

$22.00 · 227g · $9.69/100g

Details

Origin
Yi Nian Yi Su Collective, Dehong, Yunnan, China
Process
Washed
Variety
Catimor
Producer
Luo Yuan Chen
Gao's Coffee Estate Sarchimor Honey
Canada|Hatch Crafted Coffee

$24.71 · 200g · $12.35/100g

Details

Origin
Menglian, Yunnan, China
Variety
Sarchimor
Producer
Gao Family
TianYu Estate - Anaerobic Natural[Catimor]
Netherlands|Mellow Coffee Roasters

$17.07 · 200g · $8.53/100g

2 sizes
  • 200g — $17.07 ($8.53/100g)
  • 1000g — $76.80 ($7.68/100g)

Details

Origin
Menglian, Yunnan, China
Process
Anaerobic Natural
Variety
Catimor
Producer
TianYu Estate
Yunnan Washed - China
Philippines|Wide Awake Coffee

$12.00 · 200g · $6.00/100g

3 sizes
  • 200g — $12.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $27.21 ($5.44/100g)
  • 1000g — $51.21 ($5.12/100g)

Details

Origin
Yunnan, China
Process
Washed
Variety
Catimor