
Thoughtful Coffee
Finca Anaya - Advanced Washed Typica Mejorado
Finca Anaya - Advanced Washed Typica Mejorado is a Acevedo, Huila, Colombia, Advanced Washed (watermelon co-ferment), Typica Mejorado coffee from Thoughtful Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Acevedo, Huila, Colombia
- Process
- Advanced Washed (watermelon co-ferment)
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Finca Anaya
Available Sizes▾
- 120g — $26.00 ($21.67/100g)
- 240g — $31.00 ($12.92/100g)
- 907g — $86.00 ($9.48/100g)

Finca Anaya - Advanced Washed Typica Mejorado
Finca Anaya - Advanced Washed Typica Mejorado is a Acevedo, Huila, Colombia, Advanced Washed (watermelon co-ferment), Typica Mejorado coffee from Thoughtful Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Acevedo, Huila, Colombia
- Process
- Advanced Washed (watermelon co-ferment)
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Finca Anaya
Available Sizes
- 120g — $26.00 ($21.67/100g)
- 240g — $31.00 ($12.92/100g)
- 907g — $86.00 ($9.48/100g)
Similar coffees to this Acevedo, Huila, Colombia Advanced Washed (watermelon co-ferment) Typica Mejorado

Colombia - Cota Coffee Finca Anaya - Watermelon CF
Acevedo, Huila Co-ferment Watermelon Typica Mejorado
Archers Coffee
$14.98

Colombia Nariño Watermelon Double Anaerobic Washed
Colombia Double Anaerobic Washed
Sparrow Coffee
$25.50

Campo Hermosa Pink Bourbon Watermelon
Quindío, Colombia Anaerobic Honey Pink Bourbon
Steady State Roasting
$42.00

JAIRO ARCILA WATERMELON, COLOMBIA, WASHED *ANOMALY EDITION*
Colombia Washed & Watermelon Castillo
Man versus Machine
$34.02

LILO - El Diviso - Colombia - Typica Mejorado - Fermented Washed
Colombia Fermented Washed Typica Mejorado
Speciality Coffee CA
$26.00
Description
Origin: Colombia Region: Acevedo, Huila Farmer: Sergio Aranda Gomez Farm: Finca Anaya Varietal: Typica Mejorado Processing: Advanced Washed (watermelon co-ferment) Elevation: 1600 masl Profile: Honeydew, orange blossom, vanilla sweetness Price per lb (shipping + greens): $11.84 About the coffee: This lot starts with cherries picked at peak ripeness, then floated to clear out any overripe fruit and debris. The cherries rest for about 24 hours of oxidation under ambient conditions — a step that nudges up the temperature of the coffee mass, evens out ripening, and sets up a more uniform fermentation. The character here comes from a watermelon co-ferment. A culture of native microorganisms is activated, combined with watermelon, and left to develop sweet, fruity aromas over 48 hours in a closed environment. That pre-ferment is then folded into the pulped coffee and fermented a further 48 hours in sealed containers, letting the microbial compounds and watermelon-derived notes work their way into the bean. It finishes with a gentle wash and slow drying in solar houses over roughly 12 days. Roaster's notes: Does honeydew taste like watermelon? I guess kinda. Similar to the Finca Milan, but slightly different. This skews more towards honeydew (IMO) and the fruit notes are more prominent without a black tea anchor in the finish. Brewing Notes: V60 Water temp: 90-93C Brew recipe: 0. 18g grounds a tad coarser 1. 60mL bloom (for 40 seconds) 2. 60mL second bloom (until water drains) 3. pour to 300mL -- apply light swirls if grounds are sticking to brewer sides Rest notes: I'd leave it alone for 3+ weeks if possible. Additional Notes: Learn more about how we price our coffee here.
More from Thoughtful Coffee

Bare Bona Zuria White Honey
$23.00

El Roble - Washed Gesha
$25.00

La Curva Washed Castillo
$22.00

Fugi Kiyonza Hill - Washed Red Bourbon
$23.00

Finca El Jardin Short-Fermentation Washed Chiroso Lot 2
$24.00

Demeka Becha Bona Zuria Layered Ferment
$23.00