BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Thoughtful Coffee

Thoughtful Coffee is a specialty coffee roaster based in New York, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Thoughtful Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Costa Rica
Common processes
Washed, Natural, Anaerobic Natural
New in last 30 days
4 (3.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-23
Latest restock
2026-09-27

2 coffees in stock (68 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Bare Bona Zuria White Honey
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $21.00 ($12.35/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Sidama, Bona Zuria, Ethiopia
Process
White Honey
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140
Demeka Becha Bona Zuria Layered Ferment
USA|Thoughtful Coffee

$23.00 · 120g · $19.17/100g

4 sizes
  • 120g — $23.00 ($19.17/100g)
  • 170g — $14.00 ($8.24/100g)
  • 240g — $28.00 ($11.67/100g)
  • 907g — $118.00 ($13.01/100g)

Details

Origin
Bona Zuria, Sidama, Ethiopia
Process
Layered Ferment
Variety
74158, 74165, 74112, 74110, 74140