BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
100% Kona Hawai'i
USA|Tradition Coffee Roasters

Tradition Coffee Roasters

$25.00113gIn Stock

100% Kona Hawai'i

100% Kona Hawai'i is a Hawaii coffee from Tradition Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Tradition Coffee Roasters

Details

Origin
Hawaii
Available Sizes▾
  • 113g — $25.00 ($22.12/100g)
  • 340g — $68.00 ($20.00/100g)
  • 2267g — $420.00 ($18.53/100g)

Similar coffees to this Hawaii

Description

Kona coffee is known as one of the world's premium coffees. Located on the Island of Hawaiʻi, the Kona Coffee belt is an area approximately 26 miles in length and 3 miles wide, mostly between 700 feet and 2,400 feet of elevation. Kona is a geographical term, with a wide array of coffee tree varietals being grown in the area. Only coffee grown in the Kona District can be labeled Kona Coffee. If you’re looking for the most Traditional coffee grown and roasted in Hawaiʻi, look no further than our Extra Fancy Grade Kona. We work directly with our local farmers to ensure the best flavor and taste. We cherish their commitment to the land, ecosystem and love of coffee. This Kona is freshly roasted in order to maintain the unique taste of the origin as a light roast. Donʻt let the roast level fool you into thinking this is a mild coffee, the taste is strong and beautiful. Enjoy the beauty of Hawaiʻi in a cup! • Single Origin Coffee •

About Tradition Coffee Roasters

Location
Hawaii, United States
Region
North America
Visit Tradition Coffee Roasters →