
Paradise Coffee Roasters
Kona Classic - Dark Roast
Kona Classic - Dark Roast is a North Kona, Hawai‘i, Typica and K7 coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- North Kona, Hawai‘i
- Variety
- Typica and K7
Available Sizes▾
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $60.00 ($17.65/100g)
- 907g — $150.00 ($16.54/100g)
- 2267g — $350.00 ($15.44/100g)

Kona Classic - Dark Roast
Kona Classic - Dark Roast is a North Kona, Hawai‘i, Typica and K7 coffee from Paradise Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- North Kona, Hawai‘i
- Variety
- Typica and K7
Available Sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $60.00 ($17.65/100g)
- 907g — $150.00 ($16.54/100g)
- 2267g — $350.00 ($15.44/100g)
Similar coffees to this North Kona, Hawai‘i Typica and K7

Kona Peaberry Coffee
100% Kona Peaberry coffee Washed Peaberry, Typica
Big Island Coffee Roasters
$26.00

Kona Moon
100% Kona Coffee
Big Island Coffee Roasters
$22.00

100% Kona Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00

Ka'u Darkwood
100% Kaʻū Coffee Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra
Big Island Coffee Roasters
$20.00

100% Ka'ū Hawai'i
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$25.00

LAVA LEGACY: DARK- National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$10.00
Description
Kona Classic — Dark Roast A traditional 100% Kona coffee roasted darker for depth, smoothness, and a low-acid finish. Origin: North Kona, Hawai‘i Roast: Dark Variety: Typica and K7 Flavor: Dark chocolate, cherry, toasted coconut Body: Full, smooth Acidity: Low Overview Kona Classic Dark Roast presents a richer, more grounded expression of 100% Kona coffee. Roasted beyond our medium profile, this coffee emphasizes body and warmth while preserving the natural sweetness that defines Kona-grown coffees. Origin Grown on the volcanic slopes of Hualalai in North Kona at elevations ranging from approximately 2,000 to 2,500 feet, these coffees benefit from mineral-rich soils, warm mornings, and cooling afternoon cloud cover. This environment promotes even cherry maturation—an ideal foundation for darker roasts that remain smooth rather than sharp or bitter. Roast Style & Intent This is a true dark roast, developed intentionally for richness and mouthfeel. Extended roast development brings forward chocolate depth and toasted sugars while carefully avoiding smoky or ashy flavors. The goal is a bold cup that remains clean, balanced, and distinctly Kona. Cup Profile Expect a full-bodied cup with flavors of dark chocolate, ripe cherry, and toasted coconut. Acidity is low, and the finish is round, smooth, and gently sweet. Compared to Kona Classic Medium, this roast sacrifices brightness in favor of depth and comfort. Brewing Recommendations Well suited for: Drip coffee French press Espresso-style brewing Performs especially well for those who enjoy a stronger cup or add milk, while remaining balanced when brewed black. Who This Coffee Is For Dark roast drinkers seeking a smooth, premium Kona Those who prefer low acidity and fuller body Fans of classic, comforting coffee profiles Not recommended for those seeking bright acidity or floral aromatics. Why Our Kona Coffees 100% Kona Coffee Sourced exclusively from Kona farms on Hawai‘i’s Big Island—never blended. High-Elevation Growing Coffees selected from farms between approximately 1,600 and 2,500 feet, where cooler conditions promote slower cherry maturation, greater sweetness, and complexity. Freshly Roasted in Small Batches Roasted to order to preserve aromatics, sweetness, and clarity. Carefully Sorted for Quality Machine and hand sorting remove defects before and after roasting, ensuring a clean, balanced cup. Roasted for Expression, Not Volume Each Kona coffee is roasted with a specific flavor goal in mind—rather than a one-profile-fits-all approach. Explore Our Kona Coffees Looking for a different expression of Kona coffee? View all Kona coffees → Kona Collection Prefer a lighter or more aromatic profile? Kona Classic Medium Roast — brighter, balanced, and smooth Kona Tropical Punch — Washed Light Roast — Vibrant and Fruit forward.
About Paradise Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Paradise Coffee Roasters

Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
$40.00

Decaf Colombia Nariño Sareni - Light Roast
$29.00

California Geisha Washed — Rancho Arroyo Alamar × FRINJ
$70.00

Ka‘ū Pacamara — Malolactic Natural
$40.00

Guatemala El Injerto Geisha Los Nogales Auction Lot -Washed-Light Roast
$120.00

Guatemala Geisha Corona — Coffea Diversa
$50.00







