Hawaii Origin Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Hawaii.
Origin
Hawaii
33 coffees
Price / 100g
$9.54 – $57.52
median $19.47 · 33 lots
Top regions
Hawai‘i, Hawai‘i Island, Hawaiʻi Island
Common processes
Washed, Natural, Honey
Top varieties
Typica, SL34, Yellow Caturra
Just arrived
- Lā Piha Makahiki Blend
Big Island Coffee Roasters · 11 days ago
- Kona Typica Namvar Estate -Natural-Light Roast
Paradise Coffee Roasters · 18 days ago
Last updated 2026-09-29
33 coffees from Hawaii — page 1 of 1
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$45.00 · 283g · $15.90/100g
2 sizes
- 283g — $45.00 ($15.90/100g)
- 2267g — $320.00 ($14.12/100g)
Details
- Origin
- Kona, Maui & Kaʻū Coffees
- Process
- and SL34. Washed and Yeast Inoculated
- Variety
- Yellow Caturra, Red Bourbon

$38.00 · 198g · $19.19/100g
2 sizes
- 198g — $38.00 ($19.15/100g)
- 283g — $46.00 ($16.23/100g)
Details
- Origin
- HOLUALOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii
- Process
- PULPED & WET 72HRS CHAMPAGNE YEAST FERMENTATION FOLLOWED BY MECHANICAL DRYING
- Variety
- SL34
- Producer
- KRAIG LEE

$30.00 · 198g · $15.15/100g
2 sizes
- 198g — $30.00 ($15.12/100g)
- 283g — $44.00 ($15.52/100g)
Details
- Origin
- HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii
- Process
- TRADITIONAL WASHED
- Variety
- TYPICA
- Producer
- KRAIG LEE

$40.00 · 113g · $35.40/100g
2 sizes
- 113g — $40.00 ($35.40/100g)
- 340g — $110.00 ($32.35/100g)
Details
- Origin
- Namvar Estate, Keauhou, Kona, Hawaiʻi
- Process
- Natural
- Variety
- Typica

$26.00 · 113g · $23.01/100g
3 sizes
- 113g — $26.00 ($23.01/100g)
- 283g — $49.00 ($17.31/100g)
- 2267g — $349.00 ($15.39/100g)
Details
- Origin
- 100% Kona Peaberry coffee
- Process
- Washed
- Variety
- Peaberry, Typica

$31.31 · 40g · $78.28/100g
Details
- Origin
- Hawaii
- Process
- Anaerobic Washed
- Variety
- SL34
- Producer
- KRAIG LEE

$40.00 · 40g · $100.00/100g
3 sizes
- 40g — $40.00 ($100.00/100g)
- 113g — $100.00 ($88.50/100g)
- 340g — $300.00 ($88.24/100g)
Details
- Origin
- Ka‘ū, Hawai‘i
- Process
- Malolactic Natural
- Variety
- Pacamara

$21.00 · 113g · $18.58/100g
3 sizes
- 113g — $21.00 ($18.58/100g)
- 283g — $42.00 ($14.84/100g)
- 2267g — $299.00 ($13.19/100g)
Details
- Origin
- 100% Kaʻū Coffee
- Process
- Washed, Yeast Inoculated process
- Variety
- Catuai, Lempira

$15.00 · 113g · $13.27/100g
3 sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $27.00 ($9.54/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)
Details
- Origin
- Maui
- Process
- Washed
- Variety
- Yellow Caturra, Catuai

$44.75 · 283g · $15.81/100g
Details
- Origin
- Cloud Rest, Hawaiʻi Island
- Process
- Parchment Dried
- Variety
- Pacamara
- Producer
- Navarro Coffee Farm

$44.75 · 283g · $15.81/100g
Details
- Origin
- Hōnaunau, Hawaiʻi Island
- Process
- Parchment Dried
- Variety
- Typica
- Producer
- Misma Lani Coffee Farms

$40.00 · 113g · $35.40/100g
2 sizes
- 113g — $40.00 ($35.40/100g)
- 340g — $110.00 ($32.35/100g)
Details
- Origin
- Kaʻū, Hawaiʻi Island
- Process
- Anaerobic Honey
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Miranda Farms

$25.00 · 113g · $22.12/100g
4 sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $60.00 ($17.65/100g)
- 907g — $150.00 ($16.54/100g)
- 2267g — $350.00 ($15.44/100g)
Details
- Origin
- Ka‘ū District, Hawai‘i Island
- Process
- Fully washed
- Variety
- Hawaiian Typica, Red Catuai

$25.00 · 113g · $22.12/100g
4 sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $60.00 ($17.65/100g)
- 907g — $150.00 ($16.54/100g)
- 2267g — $350.00 ($15.44/100g)
Details
- Origin
- Ka‘ū District, Hawai‘i Island
- Process
- Fully washed
- Variety
- Hawaiian Typica, Red Catuai

$15.00 · 113g · $13.27/100g
3 sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $27.00 ($9.54/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)
Details
- Origin
- Maui
- Process
- Natural Processed
- Variety
- Yellow Caturra

$75.00 · 113g · $66.37/100g
2 sizes
- 113g — $75.00 ($66.37/100g)
- 340g — $200.00 ($58.82/100g)
Details
- Origin
- Kona Farm Direct — Holualoa, Kona
- Process
- Natural
- Variety
- Laurina

$50.00 · 113g · $44.25/100g
3 sizes
- 113g — $50.00 ($44.25/100g)
- 340g — $140.00 ($41.18/100g)
- 907g — $350.00 ($38.59/100g)
Details
- Origin
- North Kona, Hawai‘i
- Process
- Washed with yeast fermentation
- Variety
- Typica, SL34, Geisha

$50.00 · 113g · $44.25/100g
3 sizes
- 113g — $50.00 ($44.25/100g)
- 340g — $140.00 ($41.18/100g)
- 907g — $350.00 ($38.59/100g)
Details
- Origin
- North Kona, Hawai‘i
- Process
- Washed with yeast fermentation
- Variety
- Typica, SL34, Geisha

$25.00 · 113g · $22.12/100g
4 sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $60.00 ($17.65/100g)
- 907g — $150.00 ($16.54/100g)
- 2267g — $350.00 ($15.44/100g)
Details
- Origin
- North Kona, Hawai‘i
- Variety
- Traditional Kona cultivars

$25.00 · 113g · $22.12/100g
4 sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $60.00 ($17.65/100g)
- 907g — $150.00 ($16.54/100g)
- 2267g — $350.00 ($15.44/100g)
Details
- Origin
- North Kona, Hawai‘i
- Variety
- Typica and K7

$21.00 · 113g · $18.58/100g
3 sizes
- 113g — $21.00 ($18.58/100g)
- 283g — $39.00 ($13.78/100g)
- 2267g — $270.00 ($11.91/100g)
Details
- Origin
- 100% Kaʻū coffee
- Variety
- Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra

$25.00 · 340g · $7.35/100g
Details
- Origin
- Hawaii

$20.00 · 113g · $17.70/100g
3 sizes
- 113g — $20.00 ($17.70/100g)
- 283g — $35.00 ($12.37/100g)
- 2267g — $250.00 ($11.03/100g)
Details
- Origin
- 100% Kaʻū Coffee
- Variety
- Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra
$25.00 · 283g · $8.83/100g
2 sizes
- 283g — $25.00 ($8.82/100g)
- 2268g — $125.00 ($5.51/100g)
Details
- Origin
- 15% KONA, BIG ISLAND & 85% GUATEMALA

$22.00 · 113g · $19.47/100g
3 sizes
- 113g — $22.00 ($19.47/100g)
- 283g — $42.00 ($14.84/100g)
- 2267g — $309.00 ($13.63/100g)
Details
- Origin
- 100% Kona coffee

$25.00 · 113g · $22.12/100g
3 sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $68.00 ($20.00/100g)
- 2267g — $420.00 ($18.53/100g)
Details
- Origin
- Hawaii

$22.00 · 113g · $19.47/100g
3 sizes
- 113g — $22.00 ($19.47/100g)
- 283g — $42.00 ($14.84/100g)
- 2267g — $309.00 ($13.63/100g)
Details
- Origin
- 100% Kona Coffee

$21.00 · 113g · $18.58/100g
3 sizes
- 113g — $21.00 ($18.58/100g)
- 283g — $37.00 ($13.07/100g)
- 2267g — $269.00 ($11.87/100g)
Details
- Origin
- Maui, Kaʻū, Big Island Coffees

$25.00 · 113g · $22.12/100g
3 sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $68.00 ($20.00/100g)
- 2267g — $420.00 ($18.53/100g)
Details
- Origin
- Hawaii

$30.00 · 283g · $10.60/100g
2 sizes
- 283g — $30.00 ($10.60/100g)
- 2267g — $214.00 ($9.44/100g)
Details
- Origin
- 51% Kona & Kaʻū coffees, 49% natural/washed World Coffees.

$16.00 · 113g · $14.16/100g
3 sizes
- 113g — $16.00 ($14.16/100g)
- 340g — $37.00 ($10.88/100g)
- 2267g — $215.00 ($9.48/100g)
Details
- Origin
- Hawaii

$25.00 · 113g · $22.12/100g
4 sizes
- 113g — $25.00 ($22.12/100g)
- 340g — $60.00 ($17.65/100g)
- 907g — $150.00 ($16.54/100g)
- 2267g — $350.00 ($15.44/100g)
Details
- Origin
- Kona & Ka‘ū, Hawai‘i Island

$9.00 · 113g · $7.96/100g
3 sizes
- 113g — $9.00 ($7.96/100g)
- 340g — $19.99 ($5.88/100g)
- 2267g — $105.00 ($4.63/100g)
Details
- Origin
- Hawaii