
Traffic Coffee
POSA DE CHRISTO (STEEZUS)
POSA DE CHRISTO (STEEZUS) is a Las Flores, Santa Barbara, Honduras, washed & natural, Paraneima coffee from Traffic Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Las Flores, Santa Barbara, Honduras
- Process
- washed & natural
- Variety
- Paraneima
- Producer
- Edin Ever Sabillon, Nery Martinez,
Available Sizes▾
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 907g — $47.65 ($5.25/100g)
- 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

POSA DE CHRISTO (STEEZUS)
POSA DE CHRISTO (STEEZUS) is a Las Flores, Santa Barbara, Honduras, washed & natural, Paraneima coffee from Traffic Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Las Flores, Santa Barbara, Honduras
- Process
- washed & natural
- Variety
- Paraneima
- Producer
- Edin Ever Sabillon, Nery Martinez,
Available Sizes
- 300g — $16.24 ($5.41/100g)
- 907g — $47.65 ($5.25/100g)
- 2267g — $95.30 ($4.21/100g)
Similar coffees to this Las Flores, Santa Barbara, Honduras washed & natural Paraneima

Honduras Edgardo Tinoco
Honduras Washed Parainema
Verve Coffee Roasters
$27.00

Llonis Martinez
Honduras Natural Parainema
BlendIn Coffee Club
$24.00

Benjamin Paz Parainema
Honduras Washed Parainema
Frukt Coffee Roasters
$35.27

Zab coffee roaster – HONDURAS - EFREN SANCHEZ
Honduras Washed Parainema
Speciality Coffee CA
$23.00
Description
Farmer: Edin Ever Sabillon, Nery Martinez, Origin: Las Flores, Santa Barbara, Honduras Process: washed & natural Varietal: Paraneima Roast level: Light In the cup: cacao nibs, lime zest, sangria This spring, rise to the occasion & brew a coffee of nostalgic 32bit biblical proportions. Posa De Christo is made up of 2 different Paraneima lots, one washed & one natural from two producers; Nery & Edin. This coffee is full of that wild Paraneima flavour profile: The washed coffees often taste bright, tropical, & have this REALLY interesting tea-like note finish almost like sage/thyme that we find so amazing while the naturals are heavy dark ripe fruits, cacao nibs, & massive body. When these two coffees are blended together, it creates the the best of both worlds...this one & the next ; ) «Il est parmis nous !...STEEZUS» 🌤🧔🏽🛹 PARANEIMA Parainema is a coffee varietal developed in Honduras by IHCAFE as part of a national effort to combat coffee leaf rust while improving cup quality. It was officially released in the early 2000s (around 2002–2004) after years of field trials and selection. Genetically, it comes from Timor Hybrid lineage (for rust resistance) crossed with traditional Arabica types—meaning it was built for resilience first, but with flavour in mind. Where it grows Primarily in Honduras, especially: Santa Bárbara El Paraíso Best expression tends to show at: 1200–1700 MASL Cooler, slower-growing conditions → more complex sugars





