BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
FIKADU 2026
Canada|Traffic Coffee

Traffic Coffee

$16.94300gIn Stock

FIKADU 2026

FIKADU 2026 is a Werika Chelibesa, Guji, Ethiopia, washed, 74110, 74112 Heirlooms coffee from Traffic Coffee.

In stock since:

Buy from Traffic Coffee

Details

Origin
Werika Chelibesa, Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
74110, 74112 Heirlooms
Available Sizes▾
  • 300g — $16.94 ($5.65/100g)
  • 907g — $46.59 ($5.14/100g)
  • 2267g — $97.42 ($4.30/100g)

Description

Origin: Werika Chelibesa, Guji, Ethiopia Altitude: 2300 masl Process: washed Variety: 74110, 74112 Heirlooms Roast level: light Notes: Key Lime Cooler, crème caramel & stone fruits This coffee, from Aaga Dinsa & the almost 150 small holders is a testament to how solid all the coffee in guji is. This coffee is simple, floral, & elegant. Def one of our favourite washed Ethiopians we have EVER sourced. We very much hope you like it. Habtamu was introduced to us by Maya & Chris at Crop 2 Cup. Since then, we have bought from Habtamu every year. He's amazing! HABTAMU FEKADU Habtamu Fekadu Aga (‘Kuri Mountain Coffee’) was founded in 2015 by Aaga Dinsa, the grandson of a coffee farmer in Kuri kebele. The farm Aaga Dinsa inherited from his grandfather continues to serve as the center of the export operation with 105 hectares of planting in Kuri kebele and 837 hectares total including the farms of the 144 registered outgrowers that contribute cherry to company washing stations in Wolega, Guji and Jimma. The company holds organic certification as well as Fair for Life certification. Through Fair for Life, Habtamu Fekadu contributes $0.12 per pound of exports for the as well as 5% of company profits to a development fund reinvested in the community through food, clothing, schooling, roads, and facilities and equipment for healthcare. Until liberalization of the Ethiopian export system in 2017, Habtamu Fekadu sold coffee through ECX but now engages in direct export.

About Traffic Coffee

Location
Quebec, Canada
Region
North America
Currency
CAD
Visit Traffic Coffee →