BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Traffic Coffee

Traffic Coffee is a specialty coffee roaster based in Quebec, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Traffic Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Brazil
Common processes
Washed, Natural, washed
New in last 30 days
0 (3.3/mo avg)
Newest arrival
2026-08-28
Latest restock
2026-09-28

22 coffees in stock (44 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Mustefa Abakeno 𓆌
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
West Limmu, Ethiopia
Process
natural
Variety
JARC 74110, 74112
Producer
Mustefa Abakeno
FUKUMITSU 福蜜 Hachi Project #1233
Canada|Traffic Coffee

$42.35 · 200g · $21.18/100g

Details

Origin
Rocky Mountain Farm - Chiriquí, Panama
Process
Hachi* natural
Variety
Maragogipe
Producer
Allan Hartmann & Diego Bermudez
DUROMINA 🥀
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Limmu, Ethiopia
Process
washed
Variety
JARC 74110
Producer
co-operative Duromina
FIKADU 2026
Canada|Traffic Coffee

$16.94 · 300g · $5.65/100g

3 sizes
  • 300g — $16.94 ($5.65/100g)
  • 907g — $46.59 ($5.14/100g)
  • 2267g — $97.42 ($4.30/100g)

Details

Origin
Werika Chelibesa, Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
74110, 74112 Heirlooms
Marcelo Assis Nogueira
Canada|Traffic Coffee

$15.53 · 300g · $5.18/100g

3 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
Campos Altos, Brazil
Process
Natural
Variety
Paraïso & Arara
Producer
Marcelo Assis Nogueira
SLICE'D 🟫
Canada|Traffic Coffee

$16.94 · 300g · $5.65/100g

3 sizes
  • 300g — $16.94 ($5.65/100g)
  • 907g — $45.18 ($4.98/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Đưng K'Nớ, Vietnam
Process
carbonic maceration/washed anaerobic
Variety
Catimor
STACK'D 🟥
Canada|Traffic Coffee

$19.06 · 300g · $6.35/100g

3 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 907g — $52.94 ($5.84/100g)
  • 2267g — $118.59 ($5.23/100g)

Details

Origin
Lâm Đồng province, Vietnam
Process
carbonic maceration/natural
Variety
Catimor
«Collab» avec Béton Armé 🔥🤘🔥 100g
Canada|Traffic Coffee

$7.06 · 100g · $7.06/100g

Details

Origin
La Macarena, Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Wilton Benitez
PIE FACE V. 2 🥧
Canada|Traffic Coffee

$25.41 · 300g · $8.47/100g

3 sizes
  • 300g — $25.41 ($8.47/100g)
  • 907g — $74.12 ($8.17/100g)
  • 2267g — $144.71 ($6.38/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Various co-ferments
Variety
Castillo, Pink Bourbon, Caturra
Producer
Jairo Arcila
Santa Margarita
Canada|Traffic Coffee

$15.18 · 300g · $5.06/100g

3 sizes
  • 300g — $15.18 ($5.06/100g)
  • 907g — $42.71 ($4.71/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Acatenango
Process
washed, dried on patios and on raised beds
Variety
Caturra, Sarchimor, Catimor, Geisha
Producer
Santa Margarita / Camila Topke
Minute Papillon DECAF
Canada|Traffic Coffee

$15.53 · 300g · $5.18/100g

3 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 907g — $45.88 ($5.06/100g)
  • 2267g — $84.71 ($3.73/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
washed, oxygen sugarcane decaf
Variety
Caturra & Typica
Producer
Grupo San Augustin Los Cauchos
OMA FONTULE
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $43.77 ($4.83/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
washed
Variety
JARC 74110 & 74165
Producer
Musa Abalulesa
Milkshake Espresso
Canada|Traffic Coffee

$17.65 · 300g · $5.88/100g

3 sizes
  • 300g — $17.65 ($5.88/100g)
  • 907g — $49.41 ($5.45/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Africa
Process
washed & natural
Variety
varied
ROBERTA & EDUARDO
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $47.65 ($5.25/100g)
  • 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

Details

Origin
Cerrado Mineiro, Brazil
Process
anaerobic yeast fermentation
Variety
Acaua Novo
Producer
Roberta & Eduardo Soares Pereira
Half-Caf PBJ
Canada|Traffic Coffee

$20.47 · 300g · $6.82/100g

3 sizes
  • 300g — $20.47 ($6.83/100g)
  • 907g — $58.24 ($6.42/100g)
  • 2267g — $132.36 ($5.84/100g)

Details

Origin
Finca Ohlos D'agua, Cerrado Mineiro, Brazil
Process
pulped natural/ethyl acetate/co-fermentation
Variety
Castillo, Paraiso, Colombia
LOVEBUZZ 2k26 (FRESH LOT!)
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
Wilton Benitez
ALO COFFEE MORKIE 75 🪻 200g
Canada|Traffic Coffee

$23.30 · 200g · $11.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
hand pulped white honey
Variety
74158 Heirloom
Producer
Bura, Bensa, Sidama
POSA DE CHRISTO (STEEZUS)
Canada|Traffic Coffee

$16.24 · 300g · $5.41/100g

3 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 907g — $47.65 ($5.25/100g)
  • 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

Details

Origin
Las Flores, Santa Barbara, Honduras
Process
washed & natural
Variety
Paraneima
Producer
Edin Ever Sabillon, Nery Martinez,
JEAN-GUY ⚜️⚜️⚜️
Canada|Traffic Coffee

$15.53 · 300g · $5.18/100g

3 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 907g — $45.88 ($5.06/100g)
  • 2267g — $91.77 ($4.04/100g)

Details

Origin
Colombia, Brazil
Process
Natural
Variety
74110
Producer
Wilton Benitez & Eduardo Pereira
GOOD VIBRATIONS 🎵🎶
Canada|Traffic Coffee

$18.35 · 300g · $6.12/100g

3 sizes
  • 300g — $18.35 ($6.12/100g)
  • 907g — $52.94 ($5.84/100g)
  • 2267g — $102.36 ($4.52/100g)

Details

Origin
Colombia & Ethiopia
Process
Washed co-ferment & washed
Variety
purple Caturra & 74111 Heirloom
Olympus Espresso
Canada|Traffic Coffee

$15.18 · 300g · $5.06/100g

3 sizes
  • 300g — $15.18 ($5.06/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
South America
Process
Natural/washed
Dante Street Espresso
Canada|Traffic Coffee

$15.53 · 300g · $5.18/100g

3 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
Central & South America + Africa
Process
Natural & washed