
Verve Coffee Roasters
Costa Rica Santa Rosa 1900 Espresso
Costa Rica Santa Rosa 1900 Espresso is a Costa Rica, Yellow Honey, Catuai coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Yellow Honey
- Variety
- Catuai
- Producer
- Efraín “Macho” and Kevin Naranja
Available Sizes▾
- 340g — $27.00 ($7.94/100g)
- 997g — $76.75 ($7.70/100g)
- 2267g — $152.50 ($6.73/100g)

Costa Rica Santa Rosa 1900 Espresso
Costa Rica Santa Rosa 1900 Espresso is a Costa Rica, Yellow Honey, Catuai coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Yellow Honey
- Variety
- Catuai
- Producer
- Efraín “Macho” and Kevin Naranja
Available Sizes
- 340g — $27.00 ($7.94/100g)
- 997g — $76.75 ($7.70/100g)
- 2267g — $152.50 ($6.73/100g)
Description
A yellow honey process gives this Catuai its balance of body and sweetness, with moderate mucilage retention adding weight without sacrificing clarity. Grown between 1,900 and 2,000 meters, the coffee matures slowly, supporting softer acidity and a steady, consistent structure. Each coffee is roasted to order. Orders ship within 2 business days.
About Verve Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Verve Coffee Roasters

Colombia Saldaña Highlands
$23.00

Colombia José Martínez
$27.25

Kenya Kubwa
$23.00

Ethiopia Duromina
$27.75

Ethiopia Biftu Gudina
$27.50

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
$27.25