
Verve Coffee Roasters
Kenya Kubwa
Kenya Kubwa is a Kenya, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Baitan coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock since:
Details
Available Sizes▾
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 997g — $65.25 ($6.54/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Kenya Kubwa
Kenya Kubwa is a Kenya, Washed, SL28, SL34, Ruiru 11, Baitan coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock since:
Details
Available Sizes
- 340g — $23.00 ($6.76/100g)
- 997g — $65.25 ($6.54/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
Similar coffees to this Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Baitan

Kenya Karani AA
Kenya Washed SL34 & SL28
Imbibe Coffee Roasters
$20.76

Kenya AA | Kirinyaga | Washed
Kenya Washed Batian, SL-28, SL-34
Coffee Bros.
$13.40

Kenya Mount Kirinyaga
Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Equator Coffees
$21.00

Kenya AA | Riara Estate | Washed
Kenya Washed Batian, SL-28, SL-34
Coffee Bros.
$12.89

Kenya - Kirinyaga AA
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
SK Coffee
$26.00

Kenya | Kivanga AA
Kenya Washed SL-28 & SL-34
ILSE
$27.00
Description
Kubwa brings together washed coffees from select producer groups across Kenya’s central growing regions. Built from larger-screen AA coffees selected for consistent quality and flavor, Kubwa showcases the vibrant character of fresh crop Kenya while offering consistency across a larger regional selection. Each coffee is roasted to order. Orders ship within 2 business days.
About Verve Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Verve Coffee Roasters

Colombia Saldaña Highlands
$23.00

Colombia José Martínez
$27.25

Ethiopia Duromina
$27.75

Ethiopia Biftu Gudina
$27.50

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
$27.25

Ethiopia Chelchele
$27.00

