
Vivid Coffee Roasters
El Ocotillo Gesha, Nahun Fernandez, Honduras
El Ocotillo Gesha, Nahun Fernandez, Honduras is a Honduras, Geisha coffee from Vivid Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 227g — $30.00 ($13.23/100g)
- 283g — $35.00 ($12.35/100g)
- 907g — $102.00 ($11.24/100g)
- 2268g — $210.00 ($9.26/100g)

El Ocotillo Gesha, Nahun Fernandez, Honduras
El Ocotillo Gesha, Nahun Fernandez, Honduras is a Honduras, Geisha coffee from Vivid Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 227g — $30.00 ($13.23/100g)
- 283g — $35.00 ($12.35/100g)
- 907g — $102.00 ($11.24/100g)
- 2268g — $210.00 ($9.26/100g)
Similar coffees to this Honduras Geisha

Honduras Benjamin Paz La Salsa Gesha Farmlevel Reserve
Honduras Washed Gesha
Verve Coffee Roasters
$38.50

Honduras Gesha Set
Honduras Washed Gesha
Wonderstate Coffee
$39.00

Honduras Joel Guzman Geisha
Honduras
Roseline Coffee
$29.00

Benjamin Paz La Salsa
Honduras Washed Geisha
Frukt Coffee Roasters
$39.82

Honduras Edgardo Tinoco
Honduras Washed Parainema
Verve Coffee Roasters
$27.00

Corner Booth / Honduras
Santa Barbara, Honduras Washed Parainema
Rosso Coffee Roasters
$19.77
Description
Nahun Fernandez’s farm El Ocotillo sits at 1900 meters where he planted gesha trees planted from seeds acquired from the most famous coffee farms in Panama. The elevation, seed quality, unique terroir and expertise of the producer come together to make lightning in a bottle. If you’re anything like us, you might be a bit bored with good gesha. El Ocotillo reminds us why the world fell in love with the variety. Shipping and Pickup Details: We are currently fulfilling orders and shipping via USPS Monday through Friday. Select USPS for shipping. New Pick-Up Policy: Online orders and subscription pick-ups will be held 150 Cherry Street, Burlington, Vermont (the location of our new cafe) during cafe business hours Current hours are Mon-Fri 7am to 4pm and Sat-Sun 8am-4pm.
About Vivid Coffee Roasters
- Location
- Vermont, United States
- Region
- North America
More from Vivid Coffee Roasters

Finca La Soledad (Gesha), Guatemala
$25.00

Leodegario Lopez, Mexico
$22.00

LOT 1, Ratnagiri Estate, India
$25.00

Habtamu Fikadu, Chelbesa, Ethiopia - Washed Process
$24.00

Jefferson Castaño, Colombia - Pink Bourbon
$22.00

RDH-1, Ratnagiri Estate, India
$25.00
