BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Vivid Coffee Roasters

Vivid Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Vermont, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Vivid Coffee Roasters.

Top origins
Honduras, Colombia, Mexico
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
3 (5/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17
Latest restock
2026-09-23

22 coffees in stock (33 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Finca La Soledad (Gesha), Guatemala
USA|Vivid Coffee Roasters

$25.00 · 283g · $8.83/100g

3 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2268g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Finca La Soledad (Gesha)
Leodegario Lopez, Mexico
USA|Vivid Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.83/100g)
  • 2268g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon
Producer
Leodegario Lopez
LOT 1, Ratnagiri Estate, India
USA|Vivid Coffee Roasters

$25.00 · 283g · $8.83/100g

3 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2268g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
India
Process
Natural
Producer
Ratnagiri Estate
Jefferson Castaño, Colombia - Pink Bourbon
USA|Vivid Coffee Roasters

$22.00 · 227g · $9.69/100g

3 sizes
  • 227g — $22.00 ($9.70/100g)
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Jefferson Castaño
RDH-1, Ratnagiri Estate, India
USA|Vivid Coffee Roasters

$25.00 · 283g · $8.83/100g

3 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2268g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
India
Process
Honey
Producer
Ratnagiri Estate
SL-28, Benjamin Paz, Honduras
USA|Vivid Coffee Roasters

$30.00 · 227g · $13.22/100g

4 sizes
  • 227g — $30.00 ($13.23/100g)
  • 283g — $35.00 ($12.35/100g)
  • 907g — $102.00 ($11.24/100g)
  • 2268g — $210.00 ($9.26/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Washed
Variety
SL-28
Producer
Benjamin Paz
Francy Leonor Marín, Colombia (blend of gesha and pink bourbon)
USA|Vivid Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $62.00 ($6.83/100g)
  • 2268g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Francy Leonor Marín
Gesha, Nidia Enríquez, Colombia
USA|Vivid Coffee Roasters

$30.00 · 227g · $13.22/100g

2 sizes
  • 227g — $30.00 ($13.23/100g)
  • 907g — $102.00 ($11.24/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Nidia Enríquez
Kiriga AA, Kenya
USA|Vivid Coffee Roasters

$25.00 · 283g · $8.83/100g

3 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2268g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kiriga AA
Sidra, Rafa Aya Martinez, Colombia
USA|Vivid Coffee Roasters

$34.00 · 227g · $14.98/100g

3 sizes
  • 227g — $34.00 ($14.99/100g)
  • 907g — $102.00 ($11.24/100g)
  • 2268g — $210.00 ($9.26/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
SIDRA
Producer
Rafa Aya Martinez
CUP OF EXCELLENCE #1, Finca Dariela, Honduras
USA|Vivid Coffee Roasters

$80.00 · 227g · $35.24/100g

2 sizes
  • 227g — $80.00 ($35.27/100g)
  • 907g — $272.00 ($29.98/100g)

Details

Origin
Honduras
Process
Natural
Variety
Typica
Producer
Keyli Victoria Carvajal Bonilla
Luz Divia Fierro, Colombia - Pink Bourbon
USA|Vivid Coffee Roasters

$22.00 · 227g · $9.69/100g

3 sizes
  • 227g — $22.00 ($9.70/100g)
  • 283g — $25.00 ($8.82/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Luz Divia Fierro
Kiriga AB, Kenya
USA|Vivid Coffee Roasters

$22.00 · 283g · $7.77/100g

3 sizes
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $55.00 ($6.06/100g)
  • 2268g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kiriga AB
El Ocotillo Gesha, Nahun Fernandez, Honduras
USA|Vivid Coffee Roasters

$30.00 · 227g · $13.22/100g

4 sizes
  • 227g — $30.00 ($13.23/100g)
  • 283g — $35.00 ($12.35/100g)
  • 907g — $102.00 ($11.24/100g)
  • 2268g — $210.00 ($9.26/100g)

Details

Origin
Honduras
Variety
Geisha
Producer
Nahun Fernandez
Fazenda Olhos D'Agua - Brazil Cup of Excellence - #4 Experimental
USA|Vivid Coffee Roasters

$50.00 · 227g · $22.03/100g

2 sizes
  • 227g — $50.00 ($22.05/100g)
  • 907g — $175.00 ($19.29/100g)

Details

Origin
Brazil
Sugar Shack - Signature Blend
USA|Vivid Coffee Roasters

$16.00 · 283g · $5.65/100g

3 sizes
  • 283g — $16.00 ($5.64/100g)
  • 907g — $41.00 ($4.52/100g)
  • 2268g — $80.00 ($3.53/100g)
Decaf Sugar Shack Blend
USA|Vivid Coffee Roasters

$16.00 · 283g · $5.65/100g

3 sizes
  • 283g — $16.00 ($5.64/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2268g — $80.00 ($3.53/100g)