
Walnuts Coffee
las aguilas
las aguilas is a la argentina, huila, colombia, fully washed, chiroso coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- la argentina, huila, colombia
- Process
- fully washed
- Variety
- chiroso
- Producer
- hazel juliana guevara
Available Sizes▾
- 150g — $22.00 ($14.67/100g)
- 250g — $28.00 ($11.20/100g)

las aguilas
las aguilas is a la argentina, huila, colombia, fully washed, chiroso coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- la argentina, huila, colombia
- Process
- fully washed
- Variety
- chiroso
- Producer
- hazel juliana guevara
Available Sizes
- 150g — $22.00 ($14.67/100g)
- 250g — $28.00 ($11.20/100g)
Similar coffees to this la argentina, huila, colombia fully washed chiroso

Colombia Juan Antonio Conta - washed chiroso
Colombia washed Chiroso
Bani Beans
$16.50

Chiroso Washed Las Perlitas
Colombia Washed Chiroso
Rose Coffee
$25.25

Liliana Ramirez - Washed Chiroso
Colombia, Anzá, Antioquia Washed + 3 Cochadas Chiroso
September
$27.00

Colombia | Sergio Caro
Colombia Washed Chiroso
ILSE
$27.00

William Ortiz - Chiroso - Washed - Colombia 250g
Pitalito, Huila Chiroso
Norma Supply Co.
$27.25

Jhoan & Diego Vergara - Las Flores - Chiroso Thermal Shock Anaerobic Washed- Légendes
Colombia Thermal Shock Anaerobic Washed Chiroso
Terres de Café
$52.22
Description
chiroso - fully washed hazel juliana guevara finca la terraza huila, colombia a コスパ (cost performance) banger. for us, this coffee checks all the boxes. it's expressive, unique, but doesn't stray too far off the path of being a coffee, all while being approachable and affordable. we're very impressed by how its terroir is expressed, and for its price, we don't really think it can be beat if you're on a budget. you can't really miss with this one. varietal: chiroso process: fully washed origin: la argentina, huila, colombia elevation: 1650-1900masl roast: light roasted for: filter and espresso






