Chiroso Variety Coffee
An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Chiroso variety.
Variety
Chiroso
46 coffees
Price / 100g
$9.46 – $35.32
median $12.71 · 46 lots
Top origins
Colombia, Ethiopia, Panama
Top processes
Washed, Natural
Just arrived
- Luna Colombia Victor Florez Chiroso *Washed Filter*
Luna · 8 hours and 4 minutes ago
- Yenser Urán - Anaerobic Natural Chiroso - Urrao, Colombia
Loveless Coffees · 10 hours and 2 minutes ago
Last updated 2026-09-29
34 Chiroso variety coffees — page 1 of 1
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$16.00 · 113g · $14.16/100g
4 sizes
- 113g — $16.00 ($14.16/100g)
- 226g — $24.00 ($10.62/100g)
- 340g — $32.00 ($9.41/100g)
- 2267g — $160.00 ($7.06/100g)
Details
- Origin
- Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso

$25.00 · 250g · $10.00/100g
3 sizes
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
- 2500g — $210.00 ($8.40/100g)
Details
- Origin
- 100% Ethiopia
- Process
- Washed & Natural
- Variety
- Chiroso & Heirloom Varieties

$23.00 · 150g · $15.33/100g
3 sizes
- 150g — $23.00 ($15.33/100g)
- 300g — $36.50 ($12.17/100g)
- 907g — $99.50 ($10.97/100g)
Details
- Origin
- Planadas, Tolima, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jorge Rojas

$26.00 · 250g · $10.40/100g
3 sizes
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 907g — $70.00 ($7.72/100g)
- 2267g — $170.00 ($7.50/100g)
Details
- Origin
- Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
![Finca El Jardín - Washed [Chiroso]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/ElJardinWashedChiroso_a67e6808-fe83-4dfe-85d5-3fac3ca7405c.png?v=1788869802)
$17.07 · 200g · $8.53/100g
2 sizes
- 200g — $17.07 ($8.53/100g)
- 1000g — $79.65 ($7.96/100g)
Details
- Origin
- Santa Bárbara, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Leonardo Henao

A.M.O.C. (Sold by Entropica Coffee)
$32.00 · 240g · $13.33/100g
3 sizes
- 240g — $32.00 ($13.33/100g)
- 240g — $36.00 ($15.00/100g)
- 1000g — $84.00 ($8.40/100g)
Details
- Origin
- Santa Isabel, Tolima, Colombia
- Process
- Natural, Controlled Fermentation
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Arsenio Sandoval

$91.22 · 250g · $36.49/100g
Details
- Origin
- Finca las Flores, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jhoan Vergara

$23.00 · 150g · $15.33/100g
3 sizes
- 150g — $23.00 ($15.33/100g)
- 300g — $36.50 ($12.17/100g)
- 907g — $99.50 ($10.97/100g)
Details
- Origin
- Planadas, Tolima, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jorge Rojas

$21.07 · 200g · $10.54/100g
2 sizes
- 200g — $21.07 ($10.54/100g)
- 1000g — $80.07 ($8.01/100g)
Details
- Origin
- Santa Barbara, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Finca El Jardín

$24.51 · 40g · $61.27/100g
Details
- Origin
- Finca las Flores, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jhoan Vergara
![Finca El Proceso - Washed [Chiroso]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0967/2720/4177/files/WashedChiroso.png?v=1768996836)
$18.20 · 100g · $18.20/100g
2 sizes
- 100g — $18.20 ($18.20/100g)
- 1000g — $172.95 ($17.29/100g)
Details
- Origin
- Planadas, Tolima, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jorge Elias Rojas Vásquez

$25.25 · 200g · $12.62/100g
2 sizes
- 200g — $25.25 ($12.62/100g)
- 1000g — $96.18 ($9.62/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Las Perlitas

$33.00 · 285g · $11.58/100g
Details
- Origin
- Colombia, Quindio, Armenia
- Process
- washed
- Variety
- chiroso
- Producer
- Liliana Ramírez

$27.00 · 170g · $15.88/100g
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- natural
- Variety
- chiroso
- Producer
- Jairo Arcila

$14.00 · 113g · $12.39/100g
4 sizes
- 113g — $14.00 ($12.39/100g)
- 283g — $28.00 ($9.89/100g)
- 907g — $88.00 ($9.70/100g)
- 2267g — $157.00 ($6.93/100g)
Details
- Origin
- Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Carmen Montoya

$25.00 · 250g · $10.00/100g
3 sizes
- 250g — $25.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $90.00 ($9.00/100g)
- 2500g — $210.00 ($8.40/100g)
Details
- Origin
- Ethiopia & Colombia
- Process
- Washed & Natural
- Variety
- Chiroso & Heirloom Varieties

$26.53 · 100g · $26.53/100g
2 sizes
- 100g — $26.53 ($26.53/100g)
- 500g — $103.45 ($20.69/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Natural // Washed
- Variety
- Bourbon Rojo // Chiroso
- Producer
- Nestor Lasso

$35.00 · 340g · $10.29/100g
3 sizes
- 340g — $35.00 ($10.29/100g)
- 907g — $84.00 ($9.26/100g)
- 2267g — $199.00 ($8.78/100g)
Details
- Origin
- Quindio, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jairo Arcila

$21.00 · 150g · $14.00/100g
3 sizes
- 150g — $21.00 ($14.00/100g)
- 300g — $31.75 ($10.58/100g)
- 900g — $72.50 ($8.06/100g)
Details
- Origin
- Urrao, Antioquia < Colombia
- Process
- 16hr fermentation, Washed
- Variety
- Chiroso

$16.50 · 250g · $6.60/100g
2 sizes
- 250g — $16.50 ($6.60/100g)
- 1000g — $63.72 ($6.37/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- washed
- Variety
- Chiroso

$22.00 · 150g · $14.67/100g
2 sizes
- 150g — $22.00 ($14.67/100g)
- 250g — $28.00 ($11.20/100g)
Details
- Origin
- la argentina, huila, colombia
- Process
- fully washed
- Variety
- chiroso
- Producer
- hazel juliana guevara

$26.00 · 226g · $11.50/100g
Details
- Origin
- Pitalito, Huila, Colombia
- Process
- Washed, cascara tea extract reinfusion
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Los Nogales

$29.41 · 100g · $29.41/100g
3 sizes
- 100g — $29.41 ($29.41/100g)
- 200g — $58.54 ($29.27/100g)
- 1000g — $223.28 ($22.33/100g)
Details
- Origin
- Piendamo, Cauca
- Process
- Thermal Shock Washed
- Variety
- Caturra, Chiroso
- Producer
- Diego Samuel Bermudez

$24.92 · 200g · $12.46/100g
2 sizes
- 200g — $24.92 ($12.46/100g)
- 1000g — $118.33 ($11.83/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Advanced Natural with Yeast Inoculation
- Variety
- Caturra, Chiroso
- Producer
- Franky Hoyos

$66.32 · 100g · $66.32/100g
Details
- Origin
- Panama
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Blackmoon Farm

$52.22 · 150g · $34.82/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Thermal Shock Anaerobic Washed
- Variety
- Chiroso

$31.86 · 260g · $12.25/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Naturel Anaerobic Thermal Shock
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Nestor Lasso

$27.00 · 250g · $10.80/100g
3 sizes
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 907g — $80.00 ($8.82/100g)
- 2267g — $190.00 ($8.38/100g)
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Sergio Caro

$28.00 · 226g · $12.39/100g
4 sizes
- 113g — $18.00 ($15.93/100g)
- 226g — $28.00 ($12.39/100g)
- 1000g — $125.00 ($12.50/100g)
- 2267g — $215.00 ($9.48/100g)
Details
- Origin
- Finca El Pencil - Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Yenser Urán

$24.00 · 283g · $8.48/100g
3 sizes
- 283g — $24.00 ($8.48/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Details
- Origin
- Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso

$18.88 · 120g · $15.73/100g
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso

$27.00 · 200g · $13.50/100g
Details
- Origin
- Colombia, Anzá, Antioquia
- Process
- Washed + 3 Cochadas
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Liliana Ramírez

$0.18 · 100g · $26.77/100g
Details
- Origin
- Colombia - Planadas,Tolima
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jorge Rojas

$32.00 · 227g · $14.10/100g
2 sizes
- 227g — $32.00 ($14.10/100g)
- 1000g — $122.00 ($12.20/100g)
Details
- Origin
- Planadas, Tolima, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
- Producer
- Jorge Rojas, El Jardin