
Workshop Coffee
Evergreen
Evergreen is a Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua, Catuaí & Caturra coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua
- Variety
- Catuaí & Caturra
- Producer
- Smallholders in Jalapa
Available Sizes▾
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 500g — $33.00 ($6.60/100g)
- 1000g — $49.00 ($4.90/100g)

Evergreen
Evergreen is a Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua, Catuaí & Caturra coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua
- Variety
- Catuaí & Caturra
- Producer
- Smallholders in Jalapa
Available Sizes
- 250g — $17.00 ($6.80/100g)
- 500g — $33.00 ($6.60/100g)
- 1000g — $49.00 ($4.90/100g)
Similar coffees to this Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua Catuaí & Caturra

La Llamarada
Nicaragua Natural Caturra, Catuai, Marsellesa
Coava Coffee Roasters
$24.00

Organic French Roast
Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz Catuai, Caturra
49th Parallel Coffee Roasters
$14.00

Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
Nicaragua Washed Red Catuai
3fe Coffee
$13.08

Coffee Los Pinos
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto Washed Blend
Terres de Café
$19.23

Montesol (Catuai), Nicaragua
Nicaragua Lavado Catuai
Atmans Coffee
$15.93

Coffee Finca la Laguna - Parainema Washed
Nicaragua Washed
Terres de Café
$22.64
Description
Catuaí & Caturra










