BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Nicaragua Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Nicaragua.

80 in stock37 roasters14.7/mo avg

Origin

Nicaragua

80 in stock · 71 roaster-direct

Price / 100g

$5.34 – $10.42

median $7.35 · 71 lots

Top regions

Nueva Segovia, Dipilto, Jinotega

Common processes

Washed, Natural, Decaf

Top varieties

Caturra, Catuai, Java

Just arrived

Last updated 2026-09-29

72 coffees from Nicaragua — page 1 of 2

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

San Jose, Nicaragua
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$24.58 · 250g · $9.83/100g

2 sizes
  • 250g — $24.58 ($9.83/100g)
  • 500g — $44.25 ($8.85/100g)

Details

Origin
Lipilulo, Jinotaga, Nicaragua
Process
Cold Anaerobic Natural
Variety
Gesha
Producer
Mierisch Family
NICARAGUA | Buenos Aires | Maracaturra | Natural
USA|Proud Mary Coffee

$28.00 · 268g · $10.45/100g

2 sizes
  • 268g — $28.00 ($10.45/100g)
  • 1000g — $104.00 ($10.40/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Variety
Maracaturra
Producer
Buenos Aires
NICARAGUA | Buenos Aires | Maracaturra | Washed
USA|Proud Mary Coffee

$26.00 · 268g · $9.70/100g

2 sizes
  • 268g — $26.00 ($9.70/100g)
  • 1000g — $96.00 ($9.60/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Maracaturra
Producer
Buenos Aires
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
Tierra Linda / Finca Santa Isabel and Finca Mirjam
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
PRODUCER NAME WAS NOT PROVIDED
Un Regalo de Dios - Nueva Segovia, Nicaragua
Norway|Solberg & Hansen

$20.03 · 250g · $8.01/100g

Details

Origin
Nicaragua, La Providencia, Nueva Segovia
Process
Washed
Variety
Catimor
Producer
Luis Alberto Balladarez
La Bendición - Nueva Segovia, Nicaragua
Norway|Solberg & Hansen

$23.69 · 250g · $9.48/100g

Details

Origin
Nicaragua, La Providencia, Nueva Segovia
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Luis Alberto Balladarez
La Llamarada
USA|Coava Coffee Roasters

$24.00 · 300g · $8.00/100g

2 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $62.50 ($6.25/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Variety
Caturra, Catuai, Marsellesa
Producer
Oscar Torres, Edwin Burgos, and Claudia Rivera
Nicaragua Peralta Washed WX (Espresso)
Sweden|Coffea Circulor

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $65.99 ($6.60/100g)

Details

Origin
Macuelizo, Nicaragua, Nicaragua
Process
Natural
Variety
Red Catuai
Producer
Smallholderes
El Suspiro, Nicaragua
Australia|Seven Seeds Coffee Roasters

$17.56 · 250g · $7.02/100g

2 sizes
  • 250g — $17.56 ($7.02/100g)
  • 500g — $31.61 ($6.32/100g)

Details

Origin
El Arenal, Matagalpa, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Orange Bourbon
Producer
Alejandro Saldana & Maria Ligia Mierisch
Montesol (Marsellesa), Nicaragua
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $54.61 ($5.46/100g)
  • 2000g — $106.95 ($5.35/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Marsellesa
Producer
Familia Rosales Mejía
Montesol (Catuai), Nicaragua
Spain|Atmans Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $55.75 ($5.58/100g)
  • 2000g — $109.23 ($5.46/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Catuai
Producer
Familia Rosales Mejía
Warm Shadow
Canada|FUNK Coffee

$23.65 · 250g · $7.62/100g

3 sizes
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 907g — $57.89 ($6.38/100g)
  • 2267g — $127.77 ($5.63/100g)

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Maracaturra
Producer
Eudoro Guillén
448 Nicaragua El Avion Red Catuai Washed
Japan|Philocoffea

$10.00 · 100g · $10.00/100g

3 sizes
  • 100g — $10.00 ($10.00/100g)
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
El Avions, Mario GonzalezDipilto
Yellow Pacamara
Canada|Escape Coffee

$31.77 · 200g · $15.18/100g

Details

Origin
Matagalpa, Nicaragua
Process
Extended Process Carbonic Maceration with lavender flower double fermentation
Variety
Yellow Pacamara
Producer
Ben Weiner, Finca Idealista
Nicaragua - Bethania
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Macuelizo, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
natural, anaerobic
Variety
Java
Producer
Ana and Martha Albir
Cinco de Junio
USA|Counter Culture Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Parainema, Catuai
French Roast Blend - Regenerative Organic Certified®
USA|Equator Coffees

$19.75 · 340g · $5.81/100g

3 sizes
  • 340g — $19.75 ($5.81/100g)
  • 907g — $45.00 ($4.96/100g)
  • 2268g — $105.50 ($4.65/100g)

Details

Origin
Nicaragua Jinotega, Nicaragua Madriz
Process
Multiple
Variety
Multiple
Producer
Multiple
Nicaragua - San José
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Naturel Semi-Carbonic maceration
Variety
Caturra
Producer
Eudoro Guillém
Las Delicias, Natural Java, Nicaragua
Sweden|Drop Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

4 sizes
  • 250g — $24.00 ($9.60/100g)
  • 500g — $38.00 ($7.60/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
  • 1000g — $36.00 ($3.60/100g)

Details

Origin
Lipululu in Jinotega region, Nicaragua
Process
Natural
Variety
Java
Producer
Erwin "Wingo" Jr Mierisch
Nicaragua - Supernatural
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Naturel
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Multiple producers
NIKARAGUA ANA I MARTHA ALBIR – Anaerobic Natural – 1000g
Poland|Kafar

$88.72 · 1000g · $8.87/100g

Details

Origin
Macuelizo, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Anaerobic Natural
Variety
Maracaturra
Producer
Ana i Martha Albir
Thà Bom
Canada|Escape Coffee

$15.88 · 300g · $5.18/100g

2 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 900g — $41.65 ($4.63/100g)

Details

Origin
Jinotega/Dipilto, Nicaragua
Process
Washed Anaerobic
Variety
Java
Producer
Multiple Producers
Anthrax - Cursum Perficio
USA|Dark Matter Coffee

$26.00 · 445g · $5.84/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Catuai
NIKARAGUA ANA I MARTHA ALBIR – Anaerobic Natural – 250g
Poland|Kafar

$23.16 · 250g · $9.26/100g

Details

Origin
Macuelizo, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Anaerobic Natural
Variety
Maracaturra
Producer
Ana i Martha Albir
Nicaragua - Escondida Laurina by Finca Mierisch
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 200g · $6.17/100g

3 sizes
  • 200g — $12.34 ($6.17/100g)
  • 400g — $23.32 ($5.83/100g)
  • 1000g — $46.63 ($4.66/100g)

Details

Origin
Lipululo, Jinotega, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Laurina
Blueberry Candy, Nicaragua - Espresso
UK|Machina Coffee

$19.89 · 250g · $7.96/100g

2 sizes
  • 250g — $19.89 ($7.96/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Variety
H3
Producer
Hacienda Santa Luz
Tree of Life - Regenerative Organic Certified®
USA|Red Rooster Coffee

$23.25 · 340g · $6.84/100g

Details

Origin
Colombia & Nicaragua
Process
Washed
Producer
ASPRASAR Cooperative, Café Pacayal & Chirinos Cooperative
NICARAGUA | Las Delicias | Javanica | Washed
USA|Proud Mary Coffee

$23.00 · 268g · $8.58/100g

2 sizes
  • 268g — $23.00 ($8.58/100g)
  • 1000g — $84.00 ($8.40/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Javanica
Producer
Las Delicias
Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
Ireland|3fe Coffee

$13.08 · 250g · $5.23/100g

2 sizes
  • 250g — $13.08 ($5.23/100g)
  • 1000g — $48.93 ($4.89/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Escondida
Nicaragua - Los Milagros: Washed, Red Catuai
Ireland|3fe Coffee

$13.65 · 250g · $5.46/100g

2 sizes
  • 250g — $13.65 ($5.46/100g)
  • 1000g — $51.77 ($5.18/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Los Milagros
Espresso - Silvio Sánchez - Catuai Natural
Germany|Paso Paso

$13.38 · 250g · $5.35/100g

2 sizes
  • 250g — $13.38 ($5.35/100g)
  • 1000g — $49.72 ($4.97/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Variety
Catuai
Producer
Silvio Sánchez
NIKARAGUA DON LIBERATO – Carbonic Maceratrion Natural – 1000g
Poland|Kafar

$99.13 · 1000g · $9.91/100g

Details

Origin
Mozonte, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Carbonic Maceration Natural
Variety
Caturra
Nicaragua - Aida Lilla Zeledon - Java - Washed (CoE 2021 #10 Farm)
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Dipilto, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Java
Coffee Los Pinos
France|Terres de Café

$19.23 · 250g · $7.69/100g

Details

Origin
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto
Process
Washed
Variety
Blend
Producer
Olman Valladerez
Elixir Emerald Micro Lots · Décaféiné
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural et Carbonic
Variety
Bourbon, Catura et Catuai
Producer
Gold Mountain Coffee Growers
Evergreen
UK|Workshop Coffee

$17.00 · 250g · $6.80/100g

3 sizes
  • 250g — $17.00 ($6.80/100g)
  • 500g — $33.00 ($6.60/100g)
  • 1000g — $49.00 ($4.90/100g)

Details

Origin
Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua
Variety
Catuaí & Caturra
Producer
Smallholders in Jalapa
NIKARAGUA DON LIBERATO – Carbonic Maceratrion Natural – 250g
Poland|Kafar

$25.76 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Mozonte, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
Carbonic Maceration Natural
Variety
Caturra
Nicaragua Los Delirios Pacamara
USA|Intelligentsia Coffee

$23.00 · 283g · $8.13/100g

2 sizes
  • 283g — $23.00 ($8.13/100g)
  • 2267g — $159.00 ($7.01/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Pacamara
Coffee Los Pinos - KG
France|Terres de Café

$76.92 · 1000g · $7.69/100g

Details

Origin
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto
Process
Washed
Variety
Blend
Producer
Olman Valladerez
Coffee Dipilto Viejo
France|Terres de Café

$53.36 · 1000g · $5.34/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Fully Washed
Variety
Blend
Producer
Olman Valladerez
Nicaragua - El Limoncillo: Funky Natural, Bourbon
Ireland|3fe Coffee

$14.22 · 250g · $5.69/100g

2 sizes
  • 250g — $14.22 ($5.69/100g)
  • 1000g — $53.48 ($5.35/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Funky Natural
Variety
Bourbon
Producer
Limoncillo
Nikaragua - Los Papales
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Jinotega, Nicaragua
Process
natural
Variety
Red Catuaí
Producer
López family
Pilot Coffee Roasters - Academy Blend
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $5.00/100g

Details

Origin
El Salvador, Nicaragua, Guatemala, Ethiopia
Process
Blend; component processes not specified
Variety
Catuai, Castillo, Ethiopian landrace
Producer
Direct trade producers
Olman Valladarez - Los Alpes - Geisha Washed - Légendes
France|Terres de Café

$30.61 · 100g · $30.61/100g

Details

Origin
Nicaragua - Nueva Segovia / Dipilto
Process
Washed
Variety
Geisha
Producer
Olman Valladerez
Coffee Dipilto Viejo
France|Terres de Café

$14.68 · 250g · $5.87/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Fully Washed
Variety
Blend
Producer
Olman Valladerez
Multimode
USA|Monta Coffee

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Colombia & Nicaragua
Process
Washed & Natural Anaerobic
Variety
Typica & Catuai
Coffee Classic Espresso
France|Terres de Café

$13.54 · 250g · $5.42/100g

Details

Origin
Brazil, Nicaragua, El Salvador
Process
Washed
Variety
Blend
El Paraiso - Java CMN
Switzerland|Chronic.

$30.06 · 250g · $12.02/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural et Carbonic
Variety
Java
Producer
Hipólito Acuña
Nicaragua Amigos Mozonte
USA|Huckleberry Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $50.00 ($5.51/100g)
  • 2267g — $120.00 ($5.29/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Producer
Alberto Ramos, Finca Entre Rios, Manuel Rosales, Finca Puma Punku, Puma Coffee