BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Batian Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Batian variety.

185 in stock106 roasters92.7/mo avg

Variety

Batian

185 coffees

Price / 100g

$6.65 – $13.50

median $9.15 · 180 lots

Top origins

Kenya, Guatemala, Tanzania

Top processes

Washed, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

153 Batian variety coffees — page 4 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru (Extra-light)
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kii Factory
Kenya Ndunduri
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.26 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Ndunduri Factory
Kathakwa AB - Washed -  Embu, Kenya - 200g (7.05oz) - Roasted 09/21/2026
USA|NormlPpl

$22.91 · 226g · $10.14/100g

Details

Origin
Embu County, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kibugu Farmers Cooperative Society