BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Batian Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Batian variety.

184 in stock106 roasters92.3/mo avg

Variety

Batian

184 coffees

Price / 100g

$6.64 – $13.50

median $9.14 · 179 lots

Top origins

Kenya, Guatemala, Tanzania

Top processes

Washed, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

152 Batian variety coffees — page 1 of 4

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya - Ruirai AA
USA|SK Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

2 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Ruarai Coffee Factory
Kenya Kamwangi AA
USA|Vibrant Coffee Roasters

$11.70 · 113g · $10.35/100g

4 sizes
  • 113g — $11.70 ($10.32/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.76/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.61/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.17/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kirinyaga
Process
Washed, Dried on Raised Beds
Variety
SL 28, Ruiru 11, Batian
Producer
2,200 small-holders
Kagere AA
Germany|Leuchtfeuer Coffee
In StockKenyaUncommon

$22.64 · 250g · $9.10/100g

Details

Origin
Kenia · Nyeri
Process
Washed
Variety
SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kagere Factory
Kenya - Kamathura
USA|Tiny Arms Coffee

$23.50 · 283g · $8.30/100g

2 sizes
  • 283g — $23.50 ($8.30/100g)
  • 1133g — $66.00 ($5.83/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru II
Producer
Co-op Kamathura "Kamavindi’s Selection.”
Kiamugumo
USA|Flower Child

$26.50 · 250g · $10.60/100g

3 sizes
  • 250g — $26.50 ($10.60/100g)
  • 907g — $80.00 ($8.82/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Nyangeni, Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Kii / Washed / Kenya / 250g
Norway|Fuglen Oslo

$22.93 · 250g · $9.17/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, & Ruiru 11
Producer
Rung’eto Farmers Cooperative
Gachatha AB Washed
Canada|Hatch Crafted Coffee

$23.30 · 300g · $7.77/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Smallholder farmers
Kenya Kamwangi PB
South Africa|Bluebird Coffee Roastery

$15.56 · 250g · $6.22/100g

2 sizes
  • 250g — $15.56 ($6.22/100g)
  • 1000g — $54.84 ($5.48/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Producer
Kamwangi Factory
438 Kenya Kiunyu AA
Japan|Philocoffea
In StockKenyaUncommon

$11.00 · 100g · $11.00/100g

3 sizes
  • 100g — $11.00 ($11.00/100g)
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kabari, Kirinyaga, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL34, Ruiru11, Batian,
Producer
Kiunyu Factory
Karagoto AB, Washed SL28, SL34, Batian & Ruiru 11
Sweden|Drop Coffee

$26.00 · 250g · $10.40/100g

4 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 500g — $42.00 ($8.40/100g)
  • 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
  • 1000g — $40.00 ($4.00/100g)

Details

Origin
Nyeri, Central Kenya, on the slopes of Mount Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, Ruiru 11, SL-34
Producer
Karagoto Factory
Kenya - Thiririka AA 250g
Sweden|Koppi Roasters

$29.00 · 250g · $11.60/100g

Details

Origin
Kiambu County – Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Kigari AA
Denmark|Prolog Coffee

$3.96 · 250g · $1.58/100g

2 sizes
  • 250g — $3.96 ($1.58/100g)
  • 1000g — $15.22 ($1.52/100g)

Details

Origin
meru county, kenya
Process
washed
Variety
ruiru 11, sl 28, batian
Producer
kigari farmers cooperative society
Kenya - Kamwangi - AB
USA|Brandywine Coffee Roasters

$28.00 · 425g · $6.59/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34, Ruiru 11 and Batian
Kamundu Estate
South Africa|Origin Roasting

$21.66 · 250g · $8.66/100g

2 sizes
  • 250g — $21.66 ($8.66/100g)
  • 1000g — $78.09 ($7.81/100g)

Details

Origin
Kamundu Estate, Kiambu County
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kamundu Estate
KENYA Great Rift Valley
Czechia|BeBerry Coffee

$16.28 · 250g · $6.51/100g

Details

Origin
Kenya
Process
the washing method
Variety
SL28, Batian, Ruiru 11
Producer
David Muge
Gatomboya AA, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$20.82 · 250g · $8.33/100g

2 sizes
  • 250g — $20.82 ($8.33/100g)
  • 1000g — $69.29 ($6.93/100g)

Details

Origin
Nyeri, Central Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
600 Smallholder Farmers
Kenya Mugaya AA
USA|Ceto
In StockKenya

$15.50 · 120g · $12.92/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
90%[SL-28, SL-34], Ruiru 11, Batian
Producer
Mugaya AA
Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$28.00 · 170g · $16.47/100g

Details

Origin
Kenya - Nyeri Country
Process
Natural
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11 & Batian
Producer
315 Smallholder Producers
Gondo Peaberry
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Muranga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
New Kiriti Farmers Cooperative Society
Kii AB.
UK|WatchHouse
In StockKenya

$18.57 · 200g · $9.28/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Producer
Kii Factory – Rungeto F.C.S.
Handege Peaberry
South Africa|Origin Roasting

$24.10 · 250g · $9.64/100g

2 sizes
  • 250g — $24.10 ($9.64/100g)
  • 1000g — $86.63 ($8.66/100g)

Details

Origin
Gatundu, Kiambu County, Central Highlands
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Tesfaye Bekele
Kenya Gikira estate SL28&SL34&Ruiru11 &Batian Fully washed
Hong Kong|GOÛT & CO

$1.91 · 100g · $1.91/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Fully Washed
Variety
SL28 & SL34 & Ruiru11 & Batian
Producer
Gikira Estate
Kenya Gondo AA - Kihoya Community
USA|Whiptail Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.52/100g)
  • 2268g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Kihoya, Mathioya, Murang’a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
727 Smallholder Producers
Rung’eto
Netherlands|Keen Coffee

$19.46 · 250g · $7.78/100g

2 sizes
  • 250g — $19.46 ($7.78/100g)
  • 1000g — $66.22 ($6.62/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, Geisha, Batian, SL-34, SL-28
Producer
Smallholder farmers of the Rung’eto Farmers Cooperative Society
Kenya Ruera Estate PB
France|Klover Coffee

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Origin
Ruera Estate, Kiambu
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Kamwangi AA
Switzerland|Roasticious

$22.84 · 250g · $9.14/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Central Highlands, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11 and Batian
Producer
New Ngariama Farmers Cooperative Society
Kenya, Mugaya AA, Washed
Belgium|MOK

$23.89 · 250g · $9.56/100g

2 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 1000g — $78.51 ($7.85/100g)

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Mugaya Factory
GATUBU AA
UK|Fortitude
In StockKenyaUncommon

$17.24 · 250g · $6.90/100g

2 sizes
  • 250g — $17.24 ($6.90/100g)
  • 1000g — $63.66 ($6.37/100g)

Details

Origin
Muranga County, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28, SL34, & Batian
Producer
Iyego Farmers’ Cooperative Society
Kenya Kiamugumo
USA|Parlor Coffee

$25.00 · 226g · $11.06/100g

2 sizes
  • 226g — $25.00 ($11.06/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kirinyaga County
Process
Washed, 12 to 24 hour fermentation, dried on raised beds 5 to 10 days
Variety
SL28, Ruiru 11, Batian
Kieni, 250g
Denmark|Coffee Collective

$19.60 · 250g · $7.84/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru11
Producer
Kieni Cooperative
Kenya, Gitwe Karinga AB, Kiambu, washed, 250g
Norway|Supreme Roastworks

$27.87 · 250g · $11.15/100g

Details

Origin
Kenya, Gitwe Karinga AB, Kiambu
Process
Washed
Variety
Batian, SL34, SL28, Ruiru 11
Producer
Gitwe Karinga AB
Jokimwa Estate Washed Peaberry by John Kigoi Mwangi, Kenya
Sweden|Standout Coffee

$5.00 · 50g · $10.00/100g

3 sizes
  • 50g — $5.00 ($10.00/100g)
  • 250g — $20.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $69.00 ($6.90/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Fully washed
Variety
Batian, K7, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Members of John Kigoi Mwangi’s family
Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 301g · $6.64/100g

2 sizes
  • 301g — $20.00 ($6.64/100g)
  • 2268g — $141.00 ($6.22/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri County
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian/
Producer
Ndaroini Factory smallholder farmers
Kenya - Kiambu Riara Estate AA
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Riara Estate, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Kenya Mount Kirinyaga
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Aberdare Mountains, Mt. Kenya, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Multiple Producers
AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets
Sweden|Swerl Coffee Roasters

$26.00 · 250g · $10.40/100g

2 sizes
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $91.00 ($9.10/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Natural
Variety
SL28,SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kiawamururu Factory Producers
kii aa
Japan|Walnuts Coffee

$22.00 · 150g · $14.67/100g

2 sizes
  • 150g — $22.00 ($14.67/100g)
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)

Details

Origin
kirinyaga county, nyeri, mount kenya, kenya
Process
fully washed
Variety
sl28, sl34, batian, ruiru 11
Producer
rungeto farmers cooperative society
Kamathura
Canada|Ex Animo Coffee
In StockKenyaUncommon

$18.35 · 250g · $6.78/100g

2 sizes
  • 250g — $16.94 ($6.78/100g)
  • 1000g — $45.18 ($4.52/100g)

Details

Origin
Kenya, Embu, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, BATIAN, RIURI LL
Kenya Gathaithi AA
Japan|Leaves Coffee Roasters

$0.08 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 1000g — $89.24 ($8.92/100g)

Details

Origin
Kenya - Nyeri
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28, Batian
Producer
Gathaithi Factory
[Rested] SL34, SL28, Ruiru 11, Batian - Washed - Karinga AB
USA|Hydrangea

$24.50 · 227g · $10.79/100g

Details

Origin
Karinga, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-34, SL-28, Ruiru-11, Batian
Producer
Karinga F.C.S
Kenya - Boma, SL28 & SL34 & Batian
China|Terraform Coffee

$11.00 · 100g · $11.00/100g

Details

Origin
Rift Valley, Kericho, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34 & Batian
Producer
Boma
Kiamutuira, Kenya
Spain|Atmans Coffee

$20.48 · 250g · $8.19/100g

3 sizes
  • 250g — $20.48 ($8.19/100g)
  • 1000g — $73.96 ($7.40/100g)
  • 2000g — $145.64 ($7.28/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batián
Producer
Mutira Cooperative
Kenya - Kirinyaga AA
USA|SK Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $152.00 ($6.70/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Uteuzi Jimbo Regional Select
Karimikui
Netherlands|Manhattan
In StockKenya

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11 &, Batian
Producer
Rungeto Farmers Cooperative, Society
Kenya Nyeri Thageini SL28, Ruiru 11 & Batian Super Natural & Sun Dried
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$17.21 · 150g · $11.47/100g

Details

Origin
Tetu, Nyeri, Kenya
Process
Super Natural & Sun Dried
Variety
SL28, Ruiru 11 & Batian
Producer
Thageini Farmers CBO
Kenya - Gatugi
Norway|Solberg & Hansen

$17.29 · 250g · $6.91/100g

Details

Origin
Kenya, Othaya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Othaya Farmers Society
Kenya Kaliluni FCS PB
USA|Ceto

$14.00 · 120g · $11.67/100g

Details

Origin
Machakos County, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kaliluni Farmer Cooperative Society
Kenya - Kaguyu AA  #035 [25/26]
UK|Scenery Coffee

$29.18 · 200g · $14.59/100g

2 sizes
  • 200g — $29.18 ($14.59/100g)
  • 500g — $67.64 ($13.53/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Traditional Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Producer
1000 smallholders in the Inoi Farmers Cooperative Society, Wilson Wanjohi (Kaguyu Factory Manager)
Bnivaans AA
Australia|Anamorphic Coffee

$33.55 · 250g · $13.42/100g

Details

Origin
Ndarugo Ward, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
James Kungu Kariuki aka Bob
Bnivaans PB
Australia|Anamorphic Coffee

$33.55 · 250g · $13.42/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34 Peaberry
Producer
James Kungu Kariuki aka Bob