BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Maragesha Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Maragesha variety.

6 in stock6 roasters3/mo avg

Variety

Maragesha

6 coffees

Price / 100g

$8.47 – $137.50

median $17.45 · 6 lots

Top origins

Colombia, Panama

Top processes

Natural, Washed

Last updated 2026-09-29

5 Maragesha variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Monster Mash / Graveyard Smash 250g
Canada|Rosso Coffee Roasters

$24.71 · 250g · $8.47/100g

Details

Origin
Colombia, Panama
Process
Washed, Natural, Anaerobic
Variety
Geisha, Pacamara, Maragesha, Caturra
Producer
Jardines del Eden, Mil Cumbres, Janson Coffee, Lamastus Estates, Hacienda Barbara
Module - M22
UK|Module Roast

$35.81 · 200g · $17.91/100g

Details

Process
Anaerobic Washed
Variety
Maragesha
Sara Gutierrez {Instant Filter}
Canada|CoolBeans
In StockColombia

$22.00 · 16g · $137.50/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Natural
Variety
Maragesha
Colombia Tatiana Pete Washed Maragesha
USA|Helm

$17.00 · 100g · $17.00/100g

3 sizes
  • 100g — $17.00 ($17.00/100g)
  • 200g — $26.00 ($13.00/100g)
  • 1000g — $95.00 ($9.50/100g)

Details

Origin
La Plata, Hulia, Colombia
Process
Washed
Variety
Maragesha
Producer
Tatiana Pete
MARAGESHA Colombia — Wilder Lazo
Canada|Eight Ounce Coffee
In StockColombia

$35.99 · 100g · $35.99/100g

Details

Origin
San Adolfo, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Maragesha
Producer
Wilder Lazo