BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Rosso Coffee Roasters

Rosso Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Alberta, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Rosso Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Panama, Ethiopia
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
2 (2/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17
Latest restock
2026-09-16

21 coffees in stock (41 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Sundae Drive / Papua New Guinea
Canada|Rosso Coffee Roasters

$18.35 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $40.24 ($4.43/100g)
  • 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

Details

Origin
Waghi Valley, Western Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Arusha, Bourbon, Typica
Producer
Smallholders
Monster Mash / Graveyard Smash 250g
Canada|Rosso Coffee Roasters

$24.71 · 250g · $8.47/100g

Details

Origin
Colombia, Panama
Process
Washed, Natural, Anaerobic
Variety
Geisha, Pacamara, Maragesha, Caturra
Producer
Jardines del Eden, Mil Cumbres, Janson Coffee, Lamastus Estates, Hacienda Barbara
Pom Pom / Rwanda
Canada|Rosso Coffee Roasters

$19.06 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Nyungwe, Western Province, Nyamasheke, Rwanda. 1776 MASL
Process
Natural
Variety
Bourbon
Producer
Nyungwe Site
Decaf Specialty Coffee - Rosso Coffee Roasters
Canada|Rosso Coffee Roasters

$18.32 · 340g · $4.88/100g

3 sizes
  • 340g — $16.59 ($4.88/100g)
  • 907g — $39.53 ($4.36/100g)
  • 2267g — $88.55 ($3.90/100g)

Details

Origin
Rio Negro & Iquira, Huila 1700 masl
Process
Washed, EA Decaf
Variety
Tabi, Castillo, Caturra
Producer
Town of Tesalia and Teruel
Spring Forward / Ethiopia
Canada|Rosso Coffee Roasters

$19.06 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia 2260-2360 MASL
Process
Washed
Variety
JARC 74158
Producer
Smallholders in Shantawene village, Buncho Washing Station
New Wave / Peru
Canada|Rosso Coffee Roasters

$20.47 · 340g · $5.19/100g

3 sizes
  • 340g — $17.65 ($5.19/100g)
  • 907g — $45.18 ($4.98/100g)
  • 2267g — $106.59 ($4.70/100g)

Details

Origin
San Ignacio, Cajamarca, Peru 1650-1850 MASL
Process
Washed, Extended fermentation
Variety
Caturra, Pache
Producer
San Jose De Lourdes
Early Bird / Costa Rica
Canada|Rosso Coffee Roasters

$16.94 · 340g · $4.36/100g

3 sizes
  • 340g — $14.82 ($4.36/100g)
  • 907g — $37.41 ($4.12/100g)
  • 2267g — $88.24 ($3.89/100g)

Details

Origin
San Marcos de Tarrazu, San Jose, Costa Rica (1300-1600 masl)
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai
Producer
Coopetarrazu
Favourite Pear / Burundi
Canada|Rosso Coffee Roasters

$21.18 · 340g · $5.40/100g

3 sizes
  • 340g — $18.35 ($5.40/100g)
  • 907g — $45.88 ($5.06/100g)
  • 2267g — $108.01 ($4.76/100g)

Details

Origin
Kayanza, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Smallholders
Full Bloom / Colombia
Canada|Rosso Coffee Roasters

$19.06 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $42.35 ($4.67/100g)
  • 2267g — $98.83 ($4.36/100g)

Details

Origin
La Plata, Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia
Producer
Eulises Guzman Serrato
Santa Lucia / Brazil
Canada|Rosso Coffee Roasters

$17.65 · 340g · $4.57/100g

3 sizes
  • 340g — $15.53 ($4.57/100g)
  • 907g — $39.53 ($4.36/100g)
  • 2267g — $92.47 ($4.08/100g)

Details

Origin
Carmo de Minas, Minas Gerais, Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Helcio Carneiro Pinto
Corner Booth / Honduras
Canada|Rosso Coffee Roasters

$19.77 · 340g · $4.98/100g

3 sizes
  • 340g — $16.94 ($4.98/100g)
  • 907g — $43.06 ($4.75/100g)
  • 2267g — $100.95 ($4.45/100g)

Details

Origin
Santa Barbara, Honduras
Process
Washed
Variety
Parainema
Producer
Los Laureles Community
Hideaway by Rosso Coffee Roasters
Canada|Rosso Coffee Roasters

$16.20 · 340g · $4.36/100g

3 sizes
  • 340g — $14.82 ($4.36/100g)
  • 907g — $35.30 ($3.89/100g)
  • 2267g — $79.06 ($3.49/100g)
Homebody by Rosso Coffee Roasters
Canada|Rosso Coffee Roasters

$16.20 · 340g · $4.36/100g

3 sizes
  • 340g — $14.82 ($4.36/100g)
  • 907g — $35.30 ($3.89/100g)
  • 2267g — $79.06 ($3.49/100g)
Two Wheel Espresso by Rosso Coffee Roasters
Canada|Rosso Coffee Roasters

$16.20 · 340g · $4.36/100g

3 sizes
  • 340g — $14.82 ($4.36/100g)
  • 907g — $35.30 ($3.89/100g)
  • 2267g — $79.06 ($3.49/100g)
Daydream / Light Roast by Rosso Coffee Roasters
Canada|Rosso Coffee Roasters

$16.20 · 340g · $4.36/100g

4 sizes
  • 340g — $14.82 ($4.36/100g)
  • 340g — $8.47 ($2.49/100g)
  • 907g — $35.30 ($3.89/100g)
  • 2267g — $79.06 ($3.49/100g)