
3fe Coffee
IRFU Blend
IRFU Blend is a specialty coffee from 3fe Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $14.22 ($5.69/100g)
- 1000g — $53.48 ($5.35/100g)

IRFU Blend
IRFU Blend is a specialty coffee from 3fe Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $14.22 ($5.69/100g)
- 1000g — $53.48 ($5.35/100g)
Similar coffees across all roasters

94 Celcius - Orbitales - Espresso Blend
Brazil, Colombia Natural Field Blend
Speciality Coffee CA
$16.00

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Nova Espresso Blend
Washed & Pulped Natural Various
Horsham Coffee Roaster
$11.93

BRYGG - our full bodied filter blend
Poços de Caldas Natural Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
da Matteo
$290.78

Friedhats Blend
50% Brazil & 50% Ethiopia
Friedhats
$50.17

Yellow Espresso Blend
Brazil / Guatemala Natural / Washed
HAYB
$8.14
Description
If you would like your coffee shipped pre-ground, please choose from our 'Select Grind' option before adding this coffee to your cart. You can now brew the same coffee that keeps the Irish Rugby teams ticking. As the Official Coffee supplier to Irish Rugby we have been roasting quite a lot of coffee to keep the teams going over years, so much so that we developed our newest blend especially for Irish Rugby. This blend aims to give everything that Irish Rugby needs in a coffee, The IRFU Blend is full bodied, with a perfect balance of chocolatey sweetness and a vibrant finish. 1/3 El Salvador - La Manuela: Washed, Mixed varieties 1/3 Costa Rica - Hermanos Aguilera: Natural, Villa Sarchi 1/3 Guatemala - Los Altares: Washed, Caturra While components are subject to change, the target flavour profile of The IRFU Blend remains constant: Fruity, chocolatey, nutty. Suitable for all brewing methods
More from 3fe Coffee

Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra
$14.22

DECAF Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra, Colombia & Castillo
$17.07

Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
$13.08

Nicaragua - Los Milagros: Washed, Red Catuai
$13.65

Colombia - Los Chorros: Washed, Bourbon Aji
$19.91

Bolivia - Las Alasitas: Washed, Gesha
$22.76





