BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

3fe Coffee

3fe Coffee is a specialty coffee roaster based in Ireland. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from 3fe Coffee.

Top origins
Bolivia, El Salvador, Costa Rica
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
2 (1.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-25
Latest restock
2026-09-28

16 coffees in stock (146 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra
Ireland|3fe Coffee

$14.22 · 250g · $5.69/100g

2 sizes
  • 250g — $14.22 ($5.69/100g)
  • 1000g — $53.48 ($5.35/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Trapiches
DECAF Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra, Colombia & Castillo
Ireland|3fe Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $64.57 ($6.45/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra, Colombia & Castillo
Producer
Los Trapiches
Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
Ireland|3fe Coffee

$13.08 · 250g · $5.23/100g

2 sizes
  • 250g — $13.08 ($5.23/100g)
  • 1000g — $48.93 ($4.89/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Escondida
Nicaragua - Los Milagros: Washed, Red Catuai
Ireland|3fe Coffee

$13.65 · 250g · $5.46/100g

2 sizes
  • 250g — $13.65 ($5.46/100g)
  • 1000g — $51.77 ($5.18/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Red Catuai
Producer
Los Milagros
Colombia - Los Chorros: Washed, Bourbon Aji
Ireland|3fe Coffee

$19.91 · 250g · $7.96/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Bourbon Aji
Producer
Los Chorros
Bolivia - Las Alasitas: Washed, Gesha
Ireland|3fe Coffee

$22.76 · 125g · $18.20/100g

2 sizes
  • 125g — $22.76 ($18.20/100g)
  • 250g — $42.10 ($16.84/100g)

Details

Origin
Bolivia
Process
Washed
Variety
Gesha
Producer
Las Alasitas
Nicaragua - El Limoncillo: Funky Natural, Bourbon
Ireland|3fe Coffee

$14.22 · 250g · $5.69/100g

2 sizes
  • 250g — $14.22 ($5.69/100g)
  • 1000g — $53.48 ($5.35/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Funky Natural
Variety
Bourbon
Producer
Limoncillo
Kenya - Mandela AA: Washed, SL28 & SL34
Ireland|3fe Coffee

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $57.46 ($5.75/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28 & SL34
Producer
Kiongo' wa Njuguna
Colombia - Los Chorros AA: Washed, Caturra
Ireland|3fe Coffee

$18.77 · 250g · $7.51/100g

2 sizes
  • 250g — $18.77 ($7.51/100g)
  • 1000g — $70.54 ($7.05/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Los Chorros
Lightweight Champion Blend
Ireland|3fe Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

2 sizes
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 1000g — $55.75 ($5.58/100g)
Leinster Rugby Blend
Ireland|3fe Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

2 sizes
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 1000g — $55.75 ($5.58/100g)
Malarkey Blend
Ireland|3fe Coffee

$13.08 · 250g · $5.23/100g

2 sizes
  • 250g — $13.08 ($5.23/100g)
  • 1000g — $48.93 ($4.89/100g)
IRFU Blend
Ireland|3fe Coffee

$14.22 · 250g · $5.69/100g

2 sizes
  • 250g — $14.22 ($5.69/100g)
  • 1000g — $53.48 ($5.35/100g)
Momentum Blend
Ireland|3fe Coffee

$12.52 · 250g · $5.01/100g

2 sizes
  • 250g — $12.52 ($5.01/100g)
  • 1000g — $45.51 ($4.55/100g)
Bolivia - Floripondio: Carbonic Maceration, SL28
Ireland|3fe Coffee

$15.93 · 125g · $12.74/100g

2 sizes
  • 125g — $15.93 ($12.74/100g)
  • 250g — $29.58 ($11.83/100g)

Details

Origin
Bolivia
Process
Carbonic Maceration
Variety
SL28
Producer
Floripondio
Ethiopia - Guji Shakiso GR1: Natural, Indigenous varieties
Ireland|3fe Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

2 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $60.30 ($6.03/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Indigenous Varieties
Producer
Shakiso