
3fe Coffee
Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra
Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra is a Colombia, Washed, Caturra coffee from 3fe Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $14.22 ($5.69/100g)
- 1000g — $53.48 ($5.35/100g)

Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra
Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra is a Colombia, Washed, Caturra coffee from 3fe Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $14.22 ($5.69/100g)
- 1000g — $53.48 ($5.35/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Caturra
Oporapa, Huila Washed Caturra
Sightglass Coffee
$28.00

Colombia La Quebrada
Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Parlor Coffee
$21.00
El Pedregal - Colombian Microlot - 300g
Nariño, Colombia Washed Caturra
Thom Bargen
$28.00

Colombia - Caturra Chiroso, Finca El Paraiso
Piendamo, Cauca Thermal Shock Washed Caturra, Chiroso
Archers Coffee
$29.41

Cenit
Huila, Colombia Fully Washed and Sun-Dried Caturra
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Colombia Saldaña Highlands
Colombia Washed Castillo, Caturra
Verve Coffee Roasters
$23.00
Description
If you would like your coffee shipped pre-ground, please choose from our 'Select Grind' option before adding this coffee to your cart. Juicy, bright complex acidity, with a clean sweetness. This washed caturra is the result of 20 smallholder farmers working together in the Huila region. An excellent example of Colombian coffee, Los Trapiches is one of the staple components in our Momentum Blend. We think it shines just as bright on its own. Country: Colombia Farm Name: Trapiches Elevation: 1,300-1,700 m.a.s.l. Variety: Caturra Process: Washed
More from 3fe Coffee

DECAF Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra, Colombia & Castillo
$17.07

Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
$13.08

Nicaragua - Los Milagros: Washed, Red Catuai
$13.65

Colombia - Los Chorros: Washed, Bourbon Aji
$19.91

Bolivia - Las Alasitas: Washed, Gesha
$22.76

Nicaragua - El Limoncillo: Funky Natural, Bourbon
$14.22
