
Amaya Coffee
Huila Decaf
Huila Decaf is a Huila, Colombia, Sugar Cane Decaffeination, Tabi, Castillo, Caturra coffee from Amaya Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Sugar Cane Decaffeination
- Variety
- Tabi, Castillo, Caturra
Available Sizes▾
- 340g — $23.20 ($6.82/100g)
- 907g — $51.20 ($5.64/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)

Huila Decaf
Huila Decaf is a Huila, Colombia, Sugar Cane Decaffeination, Tabi, Castillo, Caturra coffee from Amaya Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Sugar Cane Decaffeination
- Variety
- Tabi, Castillo, Caturra
Available Sizes
- 340g — $23.20 ($6.82/100g)
- 907g — $51.20 ($5.64/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Sugar Cane Decaffeination Tabi, Castillo, Caturra

Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural
huila, colombia Colombia, Caturra, Castillo
Color Roasters
$19.00

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.50

Decaf
Decaf Huila, Colombia Washed
Sweet Bloom
$20.50

Colombia Huila Decaf
Colombia Natural Caturra
Detour Coffee Roasters
$15.91

Decaf de Huila
Huila, Colombia Washed; EA "Sugar-cane" Processed Castillo, Caturra, Colombia
Regalia Coffee
$26.00

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10
Description
Notes Black Cherry, Baking Spice, Fudge Origin Huila, Colombia Varieties Tabi, Castillo, Caturra Process Sugar Cane Decaffeination This regional selection from Huila is a great example of the sweetness and clarity of flavor possible in a well processed decaf coffee. We’re tasting a round and full-bodied cup profile with notes of stone fruit, warm spices and rich chocolate. After processing, this lot was decaffeinated with the sugar cane process as the Descafecol facility in Caldas, Colombia. This process uses the naturally occurring compound ethyl acetate, which binds with caffeine molecules during a gentle soaking process. While the caffeine content gets washed away, this method leaves the inherent characteristics of the coffee intact.












