
Vibrant Coffee Roasters
DECAF Colombia El Nevado del Huila
DECAF Colombia El Nevado del Huila is a Huila, Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination, Castillo, Colombia, Caturra coffee from Vibrant Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila
- Process
- Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination
- Variety
- Castillo, Colombia, Caturra
Available Sizes▾
- 113g — $10.10 ($8.91/100g)
- 283g — $19.00 ($6.70/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2267g — $121.00 ($5.34/100g)

DECAF Colombia El Nevado del Huila
DECAF Colombia El Nevado del Huila is a Huila, Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination, Castillo, Colombia, Caturra coffee from Vibrant Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila
- Process
- Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination
- Variety
- Castillo, Colombia, Caturra
Available Sizes
- 113g — $10.10 ($8.91/100g)
- 283g — $19.00 ($6.70/100g)
- 907g — $51.00 ($5.62/100g)
- 2267g — $121.00 ($5.34/100g)
Similar coffees to this Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra

Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural
huila, colombia Colombia, Caturra, Castillo
Color Roasters
$19.00

Decaf de Huila
Huila, Colombia Washed; EA "Sugar-cane" Processed Castillo, Caturra, Colombia
Regalia Coffee
$26.00

Decaf
Colombia Natural
Driftaway Coffee
$16.00

Huila Decaffeinated
Colombia Washed Caturra, V. Colombia, Castillo
SEY
$24.25

Decaf Colombia Huila Fortune
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila Washed & Swiss Water Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Resident Coffee Roasters
$21.00

Decaffeinated - La Serrania Washed
Colombia E.A. Sugarcane Washed Caturra, Castillo, Colombia
Special Guests Coffee
$14.59
Description
Staple - Light RoastCOLOMBIAWe’ve raised the bar on decaf coffee! This is a fully washed, EA Sugarcane decaf from one of our favorite growing regions in Colombia - you may recognize “El Nevado del Huila” as we often have the caffeinated version as a single origin offering. It tastes about as close to the real deal as you can possibly get: there’s great sweetness and a balanced acidity. Enjoy!TASTING:Caramel & milk chocolate, chillGROWERS:Smallholder farmsORIGIN:HuilaVARIETIES:Castillo, Colombia, CaturraELEVATION:1,600 - 1,900 meters above sea levelHARVEST:Spring 2025PROCESS:Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination
About Vibrant Coffee Roasters
- Location
- Pennsylvania, US
- Region
- North America
More from Vibrant Coffee Roasters

Kenya Kamwangi AA
$11.70

Ethiopia Laayyoo Natural
$11.70

Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
$11.70

Ethiopia Guji Mulish
$11.70

Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
$11.15

Old School Espresso
$10.10






