
Detour Coffee Roasters
Colombia Huila Decaf
Colombia Huila Decaf is a Colombia, Natural, Caturra coffee from Detour Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 300g — $15.88 ($5.29/100g)
- 1000g — $48.71 ($4.87/100g)
- 2270g — $105.89 ($4.67/100g)

Colombia Huila Decaf
Colombia Huila Decaf is a Colombia, Natural, Caturra coffee from Detour Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 300g — $15.88 ($5.29/100g)
- 1000g — $48.71 ($4.87/100g)
- 2270g — $105.89 ($4.67/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00

Decaf Colombia Huila - Sugarcane Natural
huila, colombia Colombia, Caturra, Castillo
Color Roasters
$19.00

COLOMBIA | Decaf - EA | Castillo & Caturra | Washed
Colombia Decaf Castillo & Caturra
Proud Mary Coffee
$42.00

Colombia La Serrania Sugarcane Decaf Espresso - Single Origin
Colombia EA/Sugarcane Decaffeination Caturra, Castillo, Colombia
Code Black Coffee
$16.86

Cauca Decaf - Colombia
Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia
Vesta Coffee Roasters
$22.00

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.95
Description
Coffee StoryGrown in the beautiful Huila region of Colombia, this naturally decaffeinated coffee is juicy, sweet, and fruity. This specific lot is a fully washed field blend of Caturra, Colombia, and Castillo coffees from ten small-parcel producers with farms at 1500 MASL and naturally decaffeinated using the E. A or Sugarcane method. Much like all of our Single Origin decaf lots, we've developed the roast profile on this coffee so that it is great no matter how it’s brewed. We love it, whether it’s filter, immersion, or decaf espresso! About the Natural Sugarcane Decaffeination Method Sugar Cane or E.A. (Ethyl Acetate) processing (aka "The Natural Decaffeination Method") is done at the origin and starts by fermenting molasses derived from sugar cane to create an alcohol. This alcohol is then mixed with acetic acid to form ethyl acetate. In Colombia, where a lot of sugar cane is grown, this naturally occurring solvent makes sense to complement their thriving coffee-growing/processing industry. E. A is commonly found in wine, beer, fruit, vegetables, and other food and beverages.First, the coffee is steamed to open up its pores. Next, the E.A. is applied via water, dissolving the green seeds' caffeine. Then, the caffeine is separated and filtered from the tank. Finally, the now-decaffeinated seeds are steamed again to remove any residual E.A. before being dried and shipped. This method avoids excessive heat or pressure, which can radically disrupt a green seed's cellular structure. One downside of this process is that since the pores of the seed are opened up through steaming, the coffee does tend to age more quickly (both as roasted and green) than our regular single-origin offerings. You may notice this via the "sweaty," darker appearance of the roasted beans.
About Detour Coffee Roasters
- Location
- Ontario, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD
More from Detour Coffee Roasters

Mexico Santa Cruz Ozolotepec Espresso
$19.77

Sugar Rush | Halloween Blend
$18.35

Honduras Don Chepe
$18.35

Mexico Jaime & Humberto
$19.77

Bolivia Oro Verde
$18.35

Small Talk
$15.88







