
April
Sustainable Profile Coffee - Costa Rica
Sustainable Profile Coffee - Costa Rica is a Costa Rica, Caturra & Catuai coffee from April.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Variety
- Caturra & Catuai
- Producer
- Alejo Castro (Volcan Azul)
Available Sizes▾
- 250g — $20.55 ($8.22/100g)
- 1000g — $80.67 ($8.07/100g)

Sustainable Profile Coffee - Costa Rica
Sustainable Profile Coffee - Costa Rica is a Costa Rica, Caturra & Catuai coffee from April.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica
- Variety
- Caturra & Catuai
- Producer
- Alejo Castro (Volcan Azul)
Available Sizes
- 250g — $20.55 ($8.22/100g)
- 1000g — $80.67 ($8.07/100g)
Description
Location: Costa Rica Farm: Volcan Azul Producer: Alejo Castro Varietal: Caturra & Catuai Growing Altitude: 1500-1600 masl Processing Method: Washed Harvest: 2025/2026 Roast Profile: Medium (creating a rich and sweet character) works for Espresso & Filter Flavor Notes: Milk Chocolate, Brown Sugar & Red Cherries Sweetness: ●●●○○ Body: ●●●○○ Acidity: ●●●○○ More about the SP project. Roasted Coffee Beans (Ristede hele kaffebønner)
More from April

Gesha Village - Ethiopia - Natural Geisha 1931 (Surma #143)
$57.08

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
$37.90

Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
$23.59

Tadesse - Ethiopia - Natural Krume 74158
$37.75

Volcan Azul - Costa Rica - Washed SL28
$25.57

Kamavindi - Kenya - Washed SL28 & SL34 (AA)
$28.92